Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 03.03.2018

Dlaczego dzieci moczą się nocą? Jak poradzić sobie z tym problemem?

- Moczy się ok. 300 tys. dzieci w Polsce. W każdej klasie szkolnej, statystycznie, moczy się dwoje, troje dzieci - powiedziała w raidowej Jedynce prof. Danuta Zwolińska.
Posłuchaj
  • Nocne moczenie u dzieci. Co powinien zrobić rodzic? (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Czytaj także

- Moczenie nocne to duży problem, ale nie jest on nagłaśniany, bo jest on, w pewnym sensie, wstydliwy. Rodzice nie chcą się z nim zgłaszać do lekarza, aczkolwiek, dzięki różnym akcjom edukacyjnym, widzimy pewną zmianę, jest lepiej - podkreśliła gość audycji "Pigułka na zdrowie".


Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Do kogo należy się zgłosić, gdy zauważymy taki problem u naszej pociechy? W przypadku maluchów, jeśli nie ma żadnych innych objawów, można ewentualnie poczekać aż dziecko skończy pięć lat.

- Natomiast już po piątym roku życia trzeba się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, do pediatry, by wykluczyć możliwość poważnych schorzeń i żeby rozpocząć leczenie - wskazała prof. Danuta Zwolińska.

Skąd się bierze moczenie nocne? Jak stwierdziła rozmówczyni Artura Wolskiego, niestety do dziś - nawet wśród lekarzy - pokutuje przekonanie, że źródłem moczenia nocnego są zaburzenia emocjonalne.

Jakie są przyczyny problemu? Jak się go leczy? Na czym polega trening pęcherza? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Danuta Zwolińska (kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii dziecięcej)

Data emisji:. 3.03.2018

Godzina emisji: 13.46

kk