Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.05.2012

Niezwykły świat graptolitów

Graptolity żyły 400-500 milionów lat temu. To dzięki nim mamy dziś gaz łupkowy. Polscy naukowcy są w światowej czołówce badań nad graptolitami.
SkamielinaSkamielinasxc.hu.

Poł miliarda lat temu świat był zupełnie inny niż obecnie. Układ kontynentów był też inny niż obecnie. Na terenie dzisiejszej Polski panował klimat tropikalny, występowały też wewnętrzne morza śródlądowe. Na Ziemi kształtowała się dopiero warstwa ozonowa, dzięki której mogło rozwijać się życie. Zdecydowana większość ówczesnych organizmów żyła w oceanach. Kontynenty zmieniały miejsce, zmieniały się kierunki prądów i wiatrów.

W takich warunkach żyły graptolity. To zwierzęta, których skamieniałe szczątki znajdujemy w skałach. A nawet nie same zwierzęta, tylko pozostałości ich chitynowych osłonek. Naukowcy zachwycają się ich regularnymi kształtami i uważają, że przed człowiekiem to one właśnie tworzyły najwspanialsze formy architektoniczne.

Ze światem graptolitów będzie można zapoznać się podczas 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W namiocie Instytutu Paleobiologii PAN będzie m.in. można zobaczyć, jak wyglądał graptolit.

O graptolitach mówili prof. Anna Kozłowska, wnuczka prof. Romana Kozłowskiego - paleontologa, inicjatora powstania Instytutu Paleobiologii, a także jej doktoranci Marek Dec i Krzysztof Owocki.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(ag)