Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 09.07.2012

Epileptycy - ofiary uprzedzeń

Jesienią ubiegłego roku Parlament Europejski wezwał wszystkie państwa członkowskie do przyjęcia ustawodawstwa chroniącego prawa chorych na padaczkę.
Epileptycy - ofiary uprzedzeńGlow Images/East News

Dlaczego uznano ten problem za tak istotny? Czy dlatego, że na padaczkę choruje przeszło 6 mln osób w Europie (w Polsce 400 tysięcy)? Czy może dlatego, że ok. 47% dotkniętych epilepsją i zdolnych do pracy pozostaje bez zatrudnienia? Główną przeszkodą w znalezieniu pracy są uprzedzenia pracodawcy oraz brak wiedzy na temat choroby. W efekcie chorzy muszą korzystać z systemu opieki społecznej, co oczywiście jest o wiele droższe niż profilaktyka i leczenie choroby.

W Jedynce mówiliśmy o pomysłach na radzenie sobie z padaczką przy użyciu leków nowej generacji oraz zastosowaniu super nowatorskiej metody neurochirurgicznej, polegającej na wszczepieniu urządzenia do głębokiej stymulacji mózgu. Pionierskie zabiegi zaczęto już przeprowadzać w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. A ponieważ na padaczkę może zachorować każdy (hiszpańscy lekarze na łamach "Medical Humanities" dowodzą, ze cierpiał na nią również Chopin), udzielaliśmy również praktycznych porad, jak np. młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacje, a chorujący na padaczkę, mają postępować, aby nie powodować zaostrzenia napadów.

Gościem "Wieczoru naukowego" była prof. dr hab. med. Joanna Jędrzejczak - prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii, z którą rozmawiał Artur Wolski.

Więcej w nagraniu audycji.