Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 09.10.2012

SM - jedna choroba czy kilka na raz?

Na stwardnienie rozsiane zachorować można w każdym wieku. Najczęściej jest to jednak 20–40 rok życia. Ta bardzo groźna choroba wciąż jest przedmiotem badań naukowców.
SM - jedna choroba czy kilka na raz?sxc.hu
Posłuchaj
  • Co wiemy o stwardnieniu rozsianym?
Czytaj także

Najbardziej prawdopodobną przyczyną stwardnienia rozsianego jest proces autoimmunologiczny: organizm rozpoznaje osłonkę mielinową jako tkankę obcą i atakuje ją przy pomocy własnego systemu obronnego. Ale to nie jedyna teoria. Część naukowców uważa, że predyspozycja do stwardnienia rozsianego przekazywana jest genetycznie. Istnieje też teoria "infekcyjna", według której procesy immunologiczne w układzie nerwowym inicjują wirusy.

Dziś uważa się, że stwardnienie rozsiane może mieć związek z przechorowaniem opryszczkowego zapalenia mózgu. Największą podatność na stwardnienie rozsiane ma rasa biała, znacznie większą niż rasa żółta i czarna. Przyczyny takiego rozkładu zachorowalności, jak również wpływ czynników środowiskowych są cały czas przedmiotem badań naukowych.

W "Wieczorze naukowym" o ciągle nie wyjaśnionej i jednoznacznie określonej etiologii SM, a także o różnych postaciach tej choroby i dostosowanych do nich terapiach mówili: prof. Jerzy Kotowicz, neurolog oraz Zuzanna Konarska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Posłuchaj całej rozmowy Artura Wolskiego i jego gości.