Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 19.12.2012

Nadchodzi apokalipsa? Nie po raz pierwszy...

21 grudnia 2012 roku to według kalendarza Majów data końca świata. Podobnych sensacyjnych doniesień było już w historii ludzkości wiele. Goście "Naukowego zawrotu głowy" uspokajali jednak, że nic nam nie grozi.
Nadchodzi apokalipsa? Nie po raz pierwszy...sxc.hu

Jednym z najsłynniejszych "końców" świata był ten datowany na 31 grudnia 999 roku w chrześcijańskiej Europie. Uważano, że Chrystus ponownie wróci na Ziemię i nastąpi Sąd Ostateczny. A kiedy nic takiego się nie wydarzyło, ludzie zaczęli świętować. Przyjmuje się to za początek tradycji Sylwestra.

A jaki jest rzekomy powód zagłady zapowiadanej na 21 grudnia 2012 roku? Otóż tego dnia słońce ma znaleźć się między ziemią a końcem naszej galaktyki. Planety układu słonecznego byłyby wówczas ustawione w jednej linii względem środka drogi mlecznej. W języku astronomów takie zjawisko nazywa się zaćmieniem drogi mlecznej. Spowodować ma ono odcięcie Ziemi od życiodajnej energii, która płynie z czarnej dziury, a w konsekwencji - zagładę naszej planety.

Zapraszamy do serwisu specjalnego o końcu świata >>>

- Słońce ustawia się między nami a centrum galaktyki raz w roku. Jakoś do tej pory nie skutkowało to niczym groźnym - uspokajał w Jedynce prof. Michał Różyczka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.

Popularyzatorem teorii zaćmienia drogi mlecznej jako przyczyny końca świata był belgijski pisarz Patrick Geryl. - Podawał się za astrofizyka, choć w rzeczywistości nic nie opublikował, z wyjątkiem jednego artytułu popularnonaukowego. Napisał za to książkę o końcu świata, którą sprzedał w dużym nakładzie, zarabiając niemałe pieniądze. Poza tym handlował działkami w Górach Smoczych, które według jego książki miały być jednym z niewielu miejsc na Ziemi, które ocaleją od zagłady - tłumaczył Michał Różyczka.

Gośćmi Doroty Truszczak byli również dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - i dr Andrzej Krasnowolski - antropolog kultury. Posłuchaj nagrania audycji!

pg