Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 02.01.2013

Lidia Brydak obala mity na temat grypy. "Nie boję się mówić”

- Polacy lekceważą sobie grypę. Z pełną odpowiedzialnością zapytam czy ci, co namawiają do rezygnacji ze szczepień, wezmą odpowiedzialność za powikłania po chorobie? – mówiła w radiowej Jedynce wirusolog, ekspertka w dziedzinie grypy.

Profesor podkreśliła, że często mylimy przeziębienie z grypą. – Nawet pracownicy służy zdrowia tak robią. Tymczasem grypa ma charakterystyczne objawy. To nagła i wysoka temperaturę, ogólny stan rozbicia, bóle głowy i mięśni. I proszę mi nie mówić, że wtedy ktoś może przyjść do pracy, bo jak może, to raczej ma przeziębienie – powiedziała ekspertka.

W Polsce wirus grypy atakuje najczęściej między styczniem a marcem. – Grypa w pierwszym rzędzie atakuje osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli po transplantacji, z zaburzeniami kardiologicznymi, nefrologicznymi, które są po operacjach, czy są w domach opieki. To jednak też poważne zagrożenie dla bardzo małych dzieci – tłumaczyła Lidia Brydak.

Nie mamy świadomości możliwych powikłań

Specjalistka podkreślała przy tym, że groźnym mitem jest unikanie szczepień w ciąży. – Bo w ciąży można się szczepić. Matka wytwarza wtedy przewidziała, które uodparniają płód. Chciałabym obalić też mit o kobietach karmiących. One również mogą się szczepić i powinny, bo z mlekiem matki spływają przeciwciała do organizmu dziecka – powiedziała profesor.

Tymczasem – jak podkreślała Lidia Brydak - Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o szczepienia, Polacy lekceważą sobie grypę. – Bo nie mamy świadomości możliwych powikłań, wśród których jest nawet śmierć. Do tego dochodzą wydatki, które pokrywane są z naszych podatków. Nigdy nie będzie dobrze w służbie zdrowia, jeżeli nie będziemy dbać o siebie. A ci, którzy mają powikłania po grypie, mają je na własne życzenie – mówiła ekspertka w radiowej Jedynce.

/

Szczepić można się bez względu na porę roku – mówi Lidia Brydak.

- Nawet wtedy, kiedy wirus już krąży w populacji. A osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny zrobić to najszybciej, czyli już we wrześniu – radziła profesor. I dodała: 44 lata swojego życia poświęciła grypie i uważam, że szczepionka to najtańszy i najskuteczniejszy sposób na walkę z grypą.

Ile razy trzeba szczepić się na grupę i jakie rodzaje szczepionek dostępne są w Polsce? Między innymi o tym usłysz w nagraniu audycji. Zapraszamy!

Rozmawiali Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski.

ei