Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.07.2013

Archeolog o grobach wampirycznych: w domu nie ma prób odczyniania czarów

- Ta sprawa w mediach żyje już swoim własnym życiem. Czy się boję? Pierwszy pochówek odkryliśmy 6 czerwca i do tej pory cieszę się dobrym zdrowiem, nie miałem też żadnych przypadków losowych - powiedział archeolog Łukasz Obtułowicz, który bada groby wampiryczne odkryte w Gliwicach.
Groby wampiryczne na budowie Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. 15.07.2013.Groby wampiryczne na budowie Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. 15.07.2013. PAP/Andrzej Grygiel
Galeria Posłuchaj
  • Łukasz Obtułowicz o odkryciu w Gliwicach: jesteśmy na tym etapie wiedzy, że nie przyjmujemy istnienia wampirów (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

W centrum Gliwic, podczas budowy odcinka trasy średnicowej Katowice-Gliwice, dokonano niezwykłego znaleziska.

- Odkryliśmy cmentarzysko, a wśród kilkudziesięciu pochówków kilkanaście jest bardzo nietypowych. Mamy hipotezę, ponieważ już tego typu pochówki były odkrywane w Polsce i zagranicą, że są to tak zwane pochówki wampiryczne, określane także, jako antywampiryczne. W archeologii mówimy o nich, gdy stwierdzamy dokonywanie na zwłokach zabiegów, które miały ochronić żywych przed szkodliwą działalnością tych zmarłych - wyjaśnił w audycji "Lato z Radiem" archeolog Łukasz Obtułowicz .

Łukasz
Łukasz Obtułowicz przy pracy
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Dokumentacja źródłowa zakładała w tym miejscu obecność cmentarzyska, ale z okresu kultury łużyckiej. - To, co odkryliśmy, jest sporym zaskoczeniem. Materiał poszedł do analiz i mam nadzieję, że wyniki potwierdzą z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Do tej pory bazujemy na hipotezach i przypuszczeniach, może to być XVI-XVII wiek lub wcześniejszy okres - dodał w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Najbardziej powszechnym sposobem zabezpieczenia przed powrotem do świata żywych było odejmowanie czaszki i składanie ich między kośćmi długimi nóg. - Nie stwierdziliśmy przebijania klatki piersiowej bądź czaszki kołkami ani gwoździami metalowymi. W kilku przypadkach możemy mówić o nadpalaniu zwłok.

Naukowiec podkreślił, że najbardziej zaskakująca jest obecność grobów antywampirycznych w tym samym miejscu, co zwykłych. - Dodatkowo nie ma żadnej informacji w źródłach historycznych na temat tego, że w tym miejscu chowano tak, a nie inaczej - wyjaśnił.

Łukasz Obtułowicz przyznaje, że odkrycie go "ucieszyło w sensie naukowym", a rodzina przyjęła to jako kolejny etap jego pracy. - W domu nie ma sensacji, ani prób odgrodzenia się ode mnie.

Kim, zdaniem Łukasza Obtułowicza, byli ludzie określani, jako wampiry? Co z gliwickim odkryciem mają wspólnego więźniowie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz)