Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 02.09.2013

Niebieskie światło, bursztynowe gogle

Niebieskie światło sprawia, że jesteśmy zadowoleni, ale też wpływa na degenerację siatkówki. Jak sprawić, by pomagało, a nie szkodziło?
 Niebieskie światło, bursztynowe gogle sxc.hu
Posłuchaj
  • Prof. Tadeusz Marek o wpływie niebieskiego światła na ludzki organizm (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także
Niebieskie światło, bursztynowe gogle
Niebieskie światło sprawia, że jesteśmy zadowoleni, ale też wpływa na degeneracje siatkówki. Jak sprawić, by nie szkodziło?
Przez kilka tygodni  uczestnicy eksperymentu przygotowanego przez krakowskich naukowców  będą oglądać  świat  w specjalnych  bursztynowych goglach. Chodzi o to, aby nie docierało do nich niebieskie światło. Dotychczasowe badania prowadzone przez różne międzynarodowe zespoły wykazały bowiem, że  światło niebieskie może    oddziaływać  na wybrane barwniki w naszych  komórkach.
Naukowcy  z Krakowa przeprowadzą   badania, które mają odpowiedzieć na pytanie  jak  światło niebieskie   wpływa  na nasz organizm, w tym na układ nerwowy oraz funkcjonowanie oka.
Gościem audycji był prof. Tadeusz  Marek  z  Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Bursztynowe gogle to okulary, które blokują dopływ niebieskiego światła do siatkówki - mówi prof. Marek. - Mają kolor zbliżony do żółtego - wyjaśnia.
Z upływem lat każdemu z nas żółknie soczewka w oku. Istnieje hipoteza, że to żółknięcie jest naturalnym procesem, który ma ochronić oko przed degeneracją. Wiadomo bowiem, że fioletowa część widma może oddziaływać degeneracyjnie na siatkówkę. Z kolei brak niebieskiego światła może mieć negatywny skutek na nasz nastrój. Czy bursztynowe okulary są rozwiązaniem? Odpowiedź w audycji.
Audycję z cyklu „Naukowy zawrót głowy” przygotowała Dorota Truszczak.

Przez kilka tygodni uczestnicy eksperymentu przygotowanego przez krakowskich naukowców będą oglądać świat w specjalnych bursztynowych goglach. Chodzi o to, aby nie docierało do nich niebieskie światło. Dotychczasowe badania prowadzone przez różne międzynarodowe zespoły wykazały bowiem, że  światło niebieskie może oddziaływać  na wybrane barwniki w naszych  komórkach.

Naukowcy z Krakowa przeprowadzą badania, które mają odpowiedzieć na pytanie o to, jak dokładnie światło niebieskie wpływa na nasz organizm, w tym na układ nerwowy oraz funkcjonowanie oka. 
Gościem audycji był prof. Tadeusz Marek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Bursztynowe gogle to okulary, które blokują dopływ niebieskiego światła do siatkówki - mówi prof. Marek. - Mają kolor zbliżony do żółtego - wyjaśnia.

Z upływem lat każdemu z nas żółknie soczewka w oku. Istnieje hipoteza, że to żółknięcie jest naturalnym procesem, który ma ochronić oko przed degeneracją. Wiadomo bowiem, że fioletowa część widma może oddziaływać degeneracyjnie na siatkówkę. Z kolei brak niebieskiego światła może mieć negatywny wpływ na nasz nastrój. Więcej informacji w audycji.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotowała Dorota Truszczak.

(ew)