Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 26.09.2013

Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Wzrasta też liczba zgonów z jego powodu. Jak z nim walczyć?
Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Profesor Piotr Wysocki i dr Leszek Borkowski mówią o raku prostaty (Jedynka/ Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

W ciągu ostatnich 10 lat liczba zgonów z powodu raka prostaty wzrosła w Polsce niemal dwukrotnie. Po raku płuca, to drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn. Nazywany jest ukrytym wrogiem, ponieważ nie daje żadnych wczesnych objawów i jest wyjątkowo trudny do leczenia. - Rak piersi u kobiet i prostaty to biologicznie podobne nowotwory. Podstawowym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się tego schorzenia jest wiek - mówi prof. Piotr Wysocki.

Raka gruczołu krokowego trudno zdiagnozować. - Nowotwory stanowią ogromne wyzwanie. Ciągle szukamy metod diagnozowania w sytuacji, kiedy my jeszcze raka nie wyczuwamy, a on już pojawia się w organizmie. Ten czas, tzw. niemy klinicznie, jest bardzo ważny. Chcemy znaleźć takie białka, które sygnalizują, że "wróg" jest już pod drzwiami - mówi dr Leszek Borkowski. Wtedy leczenie można byłoby podjąć szybciej i skuteczniej.

O konieczności badań kontrolnych, o najnowszych metodach diagnostyki i o innowacyjnym leczeniu zaawansowanych stadiów raka gruczołu krokowego mówili: profesor Piotr Wysocki - prezes elekt Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i dr Leszek Borkowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.