Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 08.10.2013

Polska łazikami marsjańskimi stoi

To nie żart. Od kilku lat jesteśmy potęgą, jeśli chodzi o budowę studenckich łazików. Zdobywają laury na międzynarodowych konkursach, chociaż za polskimi konstruktorami nie stoją wielkie firmy i pieniądze.
Łazik Marsjański Magma 2. zbudowany na Politechnice Białostockiej zwyciężył w 2011 roku w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA.Łazik Marsjański Magma 2. zbudowany na Politechnice Białostockiej zwyciężył w 2011 roku w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. PAP/Paweł Supernak

Magma czy Hyperion to tylko dwa z kilka fantastycznych projektów polskich studentów, które zdobywały laury na zawodach University Rover Challenge.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmicznego Jedynka zaprasza do poznania dwóch najnowszych projektów polskich studentów, łazików Magma White i Magma Laser.

Magma White to kolejna wersja Magmy, sześciokołowy łazik w białej karoserii. Magma Laser to z kolei łazik ze specjalnym modułem do badania życia, który przygotowywany jest w Innsbrucku. Dzięki światłu lasera będzie można stwierdzić, czy w danej próbce gleby znajduje się życie.

Dlaczego Polacy podjęli współpracę z Austriakami? - Austriacy posiadają duże doświadczenie we współpracy z ESA - wyjaśnia gość audycji, Tomasz Kuciński – wiceprezes do spraw naukowych, Mars Society Polska. Austriackie Alpy to  również analogon środowiska na Marsie, więc można tam sprawdzić funkcjonalność pojazdu i jego urządzeń.

8 października w Toruniu rozpoczyna się konferencja podczas, której  podjęta zostanie decyzja , gdzie odbędą się  zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge w 2014 roku. Czy nowe wersje łazika Magma znów odniosą sukces? Szczegóły w audycji.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Dorota Truszczak.

(ew)