Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 27.01.2014

Powstaje "Thorgal" w wersji dźwiękowej. "To duże wyzwanie, ale się nie boimy"

Jacek Rozenek w tytułowej roli, Mirosław Czyżykiewicz jako narrator, niezwykłe efekty dźwiękowe oddające atmosferę komiksowej zimowej krainy - to tylko niektóre atuty słuchowiska realizowanego na podstawie komiksu "Thorgal". O nagraniach i tworzeniu efektów dźwiękowych twórcy opowiadali w radiowej Jedynce.
W rolę Gandalfa Szalonego wcielił się w Thorgalu znakomity aktor Arkadiusz JakubikW rolę Gandalfa Szalonego wcielił się w "Thorgalu" znakomity aktor Arkadiusz Jakubik dzięki uprzejmości Sound Tropez Studio
Galeria Posłuchaj
  • Jacek Rozenek, Michał Szolc, Tadeusz Lewandowski i Grzegorz Rosiński o komiksie i słuchowisku "Thorgal" (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

Najbardziej znany z europejskich komiksów ukazuje się od 1976 roku, a jego twórcami są Belg Jean Van Hamme, scenarzysta i pisarz oraz polski rysownik Grzegorz Rosiński. -  Dwóch nieznanych spotkało się i postanowiliśmy zrobić coś, co byłoby uniwersalne, bez polityki, do czego nie przyczepiłaby się nawet cenzura - tak rysownik wspominał w radiowej Jedynce swoje spotkanie z Van Hamme'em i początki pracy nad serią, która dziś ukazuje się w kilkunastu językach, m.in. wietnamskim i arabskim.

Wywiady z twórcami na kulturalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Uniwersalna mitologia, szereg ciekawych postaci, umiejscowienie w nienazwanym kraju i emocje, które przeżywa na nowo każde pokolenie, niezależnie od kręgu kulturowego sprawiły - zdaniem Rosińskiego - że historia Thorgala trafia do każdego czytelnika.

- Autorzy wykorzystali wiele mitologii, w efekcie Thorgala można uznać za "wszechbohatera wszechmitu" - przyznał Tadeusz Lewandowski, krytyk i historyk literatury. Jego zdaniem, Thorgal to typowy bohater mitologiczny, który "jest inny od świata, w którym przebywa, równocześnie z nim się utożsamiając".

Tęsknotę za mitem, który uosabia bohater z kraju Wikingów, przeżywa większość młodych chłopców. Przygody Thorgala działały także na wyobraźnię aktora Jacka Rozenka , który czytał komiks w dzieciństwie, a teraz wcielił się w postać głównego bohatera w wersji dźwiękowej komiksu.

Maria
Maria Niklińska (Aaricia) i Jacek Rozenek (Thorgal)

Michał Szolc o udźwiękowieniu "Thorgala" pomyślał, jak tylko studio Sound Tropez zajęło się produkcją audiobooków z komiksów. - "Thorgal" to było marzenie. Myśleliśmy, że będzie trudno, ale być może dzięki miłości Grzegorza Rosińskiego do audiobooków bardzo sprawnie się dogadywaliśmy. Efekt już za chwilę - zapowiedział szef studia. Premiera wydawnictwa zapowiadana jest na kwiecień, a okładkę do audiobooka, opartego na dwóch pierwszych tomach serii o Thorgalu przygotuje sam Rosiński.

"Żywe trupy" - komiks opowiedziany dźwiękiem. Słuchaj w Jedynce >>>

Podobnie jak słuchowisko na podstawie kultowych "Żywych trupów", udźwiękowiony "Thorgal" powinien ucieszyć nie tylko fanów komiksów, ale wszystkich, którzy cenią znakomite aktorskie interpretacje i najwyższą jakość dźwięku.

Prócz Jacka Rozenka w komiksowych bohaterów wcielili się m.in. Maria Niklińska, Agnieszka Więdłocha, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Banaszyk i Arkadiusz Jakubik - w którym - zdaniem Michała Szolca - jest "więcej szaleństwa niż się spodziewaliśmy", a narratorem został znany bard Mirosław Czyżykiewicz .

- Aktorsko jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że to początek długiej przygody z Thorgalem w wersji dźwiękowej - zapowiedział Szolc.
Jak powstawały efekty specjalne do słuchowiska? Co z ministranta ma w sobie Thorgal? W jakich okolicznościach Jacek Rozenek obdarzył Thorgala dziecięcym podziwem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Anna Stempniak.

(asz)