Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 30.01.2014

Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tle

Powieść pornograficzna dla młodzieży, zastosowanie metody komiksowej w książce o II wojnie światowej i Powstanie Warszawskie jako błąd i obłęd. Wobec pewnych lektur trudno pozostać obojętnym.
Najlepsze książki 2013 roku z wielką historią w tleGlow Images/ East News

Po raz dwunasty wręczono nagrody "Magazynu Literackiego Książki". Wyróżniono m.in.: "Wielką księgę patriotów polskich", "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego, "Ludzką rzecz" Pawła Potoroczyna, "Legion" Elżbiety Cherezińskiej, "Obłęd ‘44" Piotra Zychowicza, "Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum. W przypadku tej nagrody na scenę proszony jest nie tylko autor, ale również wydawca książki.
Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" przyznaje, że on i jego współpracownicy poszukują książek, które nie zawsze są najbardziej poczytne, ale które są ich zdaniem najbardziej ambitne i wybitne. - Czasem są to publikacje naukowe, czasami rysunkowe, dla dzieci, atlasy, w każdym razie zasługują one na nasze wyróżnienie - komentuje redaktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele nagrodzonych książek ma charakter historyczny, co ma związek z członkami redakcji, którzy są absolwentami historii, bądź się tą nauką interesują. - To znak czasu, bo książka z literatury faktu, a tak to traktujmy, jest dziś nie tylko książką modną, ale i dobrą. W Polsce cały czas obracamy się wokół historii - mówi Piotr Dobrołęcki. Laureatka nagrody Anne Applebaum przyznała w czasie uroczystości rozdania nagród, że w Polsce każda z rozmów kończy się na problemach historii, najczęściej wojny.
Zdaniem prowadzącej program Magdy Mikołajczuk, głównym bohaterem książki Pawła Potoroczyna "Ludzka rzecz" jest misterny język, przypominający ludowe bajanie. - On przyszedł razem z prohibicją, bo na kilkanaście lat zarzuciłem czytanie literatury pięknej po polsku, by zbudować własne narzędzie opisu świata. Musiałem się odciąć od całej tradycji literackiej, której byłem niewolnikiem, zakładnikiem albo nikczemnym sługą - mówi autor. Jak dodaje, "Ludzką rzecz" pisał przez kilkanaście lat i nie ma w niej zdania, które by przyszło bez trudu.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

W programie również więcej na temat Literackiej Nagrody m.st. Warszawy i rozmowa z wiceprezydentem Warszawy Włodzimierzem Paszyńskim. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm