Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 09.04.2014

"Ulice Złego". Zobacz Warszawę z czasów Leopolda Tyrmanda

W warszawskim Muzeum Literatury otwarto wystawę "Ulice Złego" nawiązującą do słynnej powieści Leopolda Tyrmanda. Ekspozycja odtwarza obraz Warszawy z 1954 roku nakreślony przez pisarza.
Wernisaż wystawy pt. Ulice Złego w Muzeum Literatury w WarszawieWernisaż wystawy pt. "Ulice Złego" w Muzeum Literatury w WarszawiePAP/Jakub Kamiński

Automat z kolorowymi skarpetkami, bo takie uwielbiał Tyrmand. Piwo z kija serwowane w barze Słodycz, gdzie zbierała się banda Filipa Merynosa, jabłka z Bazaru Różyckiego, mieszkania w ruinach - to niektóre z wielu elementów wystawy "Ulice Złego".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Jest ona skonstruowana dwuliniowo. Mamy tu ścieżkę historyczną, która jest budowana za pomocą archiwalnych numerów gazet, plakatów propagandowych i dokumentów oraz ścieżkę literacką, czyli bohaterowie "Złego" wprowadzeni za pomocą rysunków komiksowych autorstwa Zuzanny Rosińskej-Waś i przedmiotów codziennego użytku, które pozwalają nam zbliżyć się do tego świata - tłumaczyła w "Kulturze w radiowej Jedynce" Joanna Pogorzelska, kuratorka i współautorka wystawy.

Powieść "Zły" opisuje powojenną rzeczywistość dźwigającej się z ruin Warszawy. Obraz tamtego miasta przywołują w Muzeum Literatury archiwalne zdjęcia ukazujące m.in. ulice Krochmalną, Żelazną i Wronią, czyli tzw. warszawski Dziki Zachód.

- Po bombardowaniach ostały się tam jedynie szkielety kamienic, a pomiędzy nimi była pustka. Wśród tych wolnych przestrzeni półświatek załatwiał swoje interesy, dochodziło do chuligańskich wybryków, a zdarzało się, że ginęli również ludzie. To były bardzo niebezpieczne miejsca - podkreślała Joanna Pogorzelska.

Wystawę "Ulice Złego" można oglądać do marca 2015 roku.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg/ag