Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.07.2014

Zobaczyć Powstanie Warszawskie: zamknij oczy, włącz dźwięk, przenieś się w czasie

- Nie zawsze o powstaniu mówi się aż tak wiele, by można było dzień po dniu poznać to, co działo się na ulicach miasta w 1944 roku. Słuchaczom zaproponowaliśmy formę, która pozwala przenieść się do Warszawy z tego czasu - o dźwiękowym Kalendarium Powstania Warszawskiego opowiada w Jedynce Edyta Poźniak.
Natarcie na lokal Esplanada na rogu Sienkiewicza i Marszałkowskiej. Atak dokonany przez żołnierzy Kompanii Koszta dnia 3 sierpnia 1944 roku. Zdjęcie Eugeniusza Lokajskiego opublikowane Powstanie Warszawskie w Ilustracji, Wydanie Specjalne Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Stolica, 1 sierpnia 1957.Natarcie na lokal "Esplanada" na rogu Sienkiewicza i Marszałkowskiej. Atak dokonany przez żołnierzy Kompanii "Koszta" dnia 3 sierpnia 1944 roku. Zdjęcie Eugeniusza Lokajskiego opublikowane "Powstanie Warszawskie w Ilustracji", Wydanie Specjalne Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego "Stolica", 1 sierpnia 1957.Wikimedia Commons/domena publiczna

Przygotowany na 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego radiowy cykl, który miał swoją premierę na antenie radiowej Jedynki, składa się z 66 odcinków - przedstawia 63 dni powstania oraz 3 dni pokazujące sytuację w Warszawie po jego upadku. Autorzy Kalendarium Powstania Warszawskiego - dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej Edyta Poźniak i Witold Banach - byli nominowani do prestiżowej nagrody Grand Press 2009 w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.

/

Pięć lat później kalendarium, które stanowi istotną część serwisu specjalnego "Powstanie Warszawskie" przygotowanego przez portal PolskieRadio.pl, ukazuje się na dwupłytowym albumie. - Wydawnictwo jest bardzo dobrym elementem edukacyjnym. Składa się z dwóch płyt z nagraniami dźwiękowymi, do tego jest książeczka, w której opisaliśmy to, co się dzieje: dzień powstania, do tego zdjęcie. Wiele z nich nigdy nie było publikowanych - mówiła w Jedynce współautorka kalendarium Edyta Poźniak.

Każda z 66 około dwuminutowych audycji składa się ze wspomnień powstańców oraz interpretacji wydarzeń dokonanej przez historyków. Dzięki wykorzystaniu bogactwa materiałów archiwalnych Polskiego Radia możemy usłyszeć na przykład głos generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego - dowódcy Armii Krajowej, który podjął decyzję o wybuchu powstania. Dopełnieniem wartościowych wypowiedzi są efekty dźwiękowe: wybuchy, strzały, śpiewy, odgłosy walki, śmiech, krzyk, warkot silników samolotu.

Pomysłodawczyni cyklu wspomina, że motywem do pracy nad nim były rozmowy ze świadkami czasu wojny, z ludźmi, którzy tworzyli historię. - Chcieliśmy dać słuchaczom możliwość poznania, w jaki sposób ci ludzie o Powstaniu Warszawskim mówią dzisiaj. Nagrania powstawały przez kilka miesięcy i choć w kalendarium znalazły się tylko fragmenty, to zawarliśmy w nich emocje - opowiadała w rozmowie z Joanną Sławińską.

O czym opowiedział Edycie Poźniak gen. Zbigniew Ścibor-Rylski? Jaką rzeczywistość ukazują trzy dodatkowe odcinki Kalendarium Powstania Warszawskiego? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy!

Dwupłytowy album wydany przez Polskie Radio trafi do wybranych szkół. Wydawnictwo powstało we współpracy z Fundacją PZU i Muzeum Powstania Warszawskiego.

(asz/ag)