Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 14.08.2014

Czesław Miłosz od kuchni. Jedynka w mieszkaniu poety

Czesław Miłosz zmarł dziesięć lat temu w wieku 93 lat. Z okazji rocznicy śmierci Noblisty, wybraliśmy się do jego domu w Krakowie, który do dziś wygląda tak, jak za życia pisarza.
Czesław Miłosz w Skansenie Kurpiowskim, w tle rzeka Narew, czerwiec 1981 rok.Czesław Miłosz w Skansenie Kurpiowskim, w tle rzeka Narew, czerwiec 1981 rok. PAP/Jerzy Undro
Posłuchaj
  • Rozmowa z Martyną Ochnik i wizyta w domu Czesława Miłosza (Moje książki/ Jedynka)
Czytaj także

Odwiedziliśmy dom poety, który znajduje się nieopodal Rynku Głównego w Krakowie, w kamienicy przy ulicy Bogusławskiego 6 wszystko wygląda tak, jak dawniej. - W tym mieszkaniu wszystko jest tak, jak za jego życia. Mieszkańcy lubili prostotę i można to zauważyć, bo jest ono bardzo skromne - opowiada Agnieszka Kosińska, sekretarka Czesława Miłosza, a obecnie edytorka jego dzieł i miłoszolog, która była naszym przewodnikiem po domu Noblisty.

Zobacz nasz serwis specjalny o Czesławie Miłoszu >>>

Mieszkanie przy Bogusławskiego jest typowym domem pisarza, w którym znajdziemy mnóstwo książek i proste sprzęty. - Karolina Amerykanka (żona poety) uwielbiała bolesławiecką porcelanę, mamy talerze i kubki, więc gdy dziś przyjmuję gości, to oni piją właśnie w nich - dodaje Agnieszka Kosińska. W kuchni poety do dziś wisi kartka, będąca kulinarnym pogotowiem ratunkowym. A tym "pogotowiem" był... numer telefonu do pizzerii.
- Mieszkanie nie jest duże, ale jest przytulne i Miłosz lubił tu mieszkać. W najważniejszym pokoju stoi duże biurko pisarza z wyraźnym podziałem na stronę lewą i prawą - opowiada sekretarka Czesława Miłosza. Po lewej stronie poeta trzymał rękopisy i maszynopisy swoich dzieł, zaś po prawej materiały biurowe, jak np. kałamarze, bo Noblista pisał piórem.

Dookoła biurka znajduje się wiele książek. Najważniejszą część księgozbioru Miłosza stanowił tzw. księgozbiór podręczny. - Znajdziemy tam wszystko to, co autor chciał mieć najbliżej, pod ręką. Złośliwi mówią, że to jest głównie Miłosz, czemu nie sposób zaprzeczyć - śmieje się Kosińska. Są tam również książki jego ulubionych autorów i pisarzy, którym poświęcał swoje teksty.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
Na regałach poza książkami znajduje się wiele fotografii, które były miłe sercu Miłosza. - Na przykład Miłosz z papieżem Janem Pawłem II, z którym prowadzili bardzo żywiołowy dialog. Również Jerzy Turowicz, redaktor naczelny i twórca "Tygodnika Powszechnego", a tu jest zdjęcie jego matki - pokazuje edytorka dzieł poety. Czesław Miłosz zwykł mawiać, że po swojej mamie odziedziczył pulchne policzki, tzw. pampuchy.

Jak wygląda pokój Carol Thigpen-Miłosz, drugiej żony poety? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Magdalena Mikołajczuk. Mieszkanie poety odwiedził Paweł Pawlica.

***

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm/tj