Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 25.09.2014

Wyraziste władczynie i szaleni władcy. Magnetyczna historia Polski

O historii potrafi opowiadać w tak niezwykle pasjonujący sposób, że jej książki czytają również osoby, które zawsze stroniły od tej nauki. - Moim idealnym, wymarzonym czytelnikiem, do którego kieruję swoje powieści jest ten, który historii nie lubi, który czuje do niej awersję, albo ktoś, kto się w niej pogubił - opowiada pisarka książek historycznych Elżbieta Cherezińska.
Pisarka Elżbieta CherezińskaPisarka Elżbieta Cherezińska PAP/Andrzej Rybczyński

Czytelnicy powieści Elżbiety Cherezińskiej mieli już okazję poznać historyczne realia łódzkiego getta ("Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum"), Skandynawię epoki wikingów (saga "Północna droga"), relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III w czasach gnieźnieńskiego zjazdu ("Gra w kości") czy dzieje Brygady Świętokrzyskiej ("Legion"). Bestsellerowa "Korona śniegu i krwi" rozpoczęła natomiast trylogię samodzielnych powieści "Odrodzone Królestwo", poświęconych Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego. Rządy pierwszego króla po 200-letnim rozdrobnieniu państwa Przemysła II dobiegły końca, władca został zamordowany...

- Często myślimy o historii Polski, że była szarawa, nudna i że dużo ciekawsze są dzieje Francji, Anglii czy Hiszpanii. Podczas gdy wystarczy poszperać nieco głębiej niż wersja podręcznikowa i dostajemy życiorysy książąt szalonych, wyklętych, przeklętych i podejrzewanych o najróżniejsze perwersje zarówno umysłowe, jak i cielesne - opowiada pisarka w radiowej Jedynce.

''

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Cherezińska przyznaje, że ważnym elementem jej literatury są kobiety, które również miały wpływ na politykę. - Zawsze żony naszych władców, czyli królowe musiały być z importu, jak w przypadku Bony czy Jadwigi, bo na tym polegały mariaże dynastyczne. Z kolei nasze dziewczyny, nasze Piastówny były wysyłane przez ojców na inne dwory i tam tworzyły czasami fantastyczne związki, o których my z kolei nic nie wiemy - opowiada pisarka.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Niektóre z jej książek zaczynają się jak klasyczne, współczesne kryminały. Jak podkreśla prowadząca, Magdalena Mikołajczuk, taki początek ma m.in. "Niewidzialna korona", w której na pierwszych stronach czytamy o oględzinach zwłok zamordowanego króla Przemysła II. - Dzisiejszy czytelnik jest przyzwyczajony do pewnego rodzaju opowieści, która musi odznaczać się dynamiczną, wartką akcją pełną zwrotów i nieoczywistości. W ten sposób staram się konstruować kolejne sekwencje książkowe - uchyla rąbka tajemnicy autorka.

Jaka jest recepta na zarażanie współczesnego czytelnika historią? Czy opisywane przez Elżbietę Cherezińską historie są prawdziwe? Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Magdalena Mikołajczuk.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W programie gościł również Paweł Goźliński, redaktor naczelny magazynu Gazety Wyborczej "Książki", który mówił o nowym numerze czasopisma.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.
(sm/asz)