Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 02.04.2015

Skłodowska-Curie i Paul Langevin. Związek, który wstrząsnął Francją

- Monumentalnym skrzywieniem jest postrzeganie Marii Skłodowskiej-Curie jako osoby pozbawionej uczuć - mówił w Jedynce Maciej Karpiński o swojej książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy".
Maria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych podczas konferencji w Brukseli w 1911 roku. Pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert EinsteinMaria Skłodowska-Curie wśród innych wielkich uczonych podczas konferencji w Brukseli w 1911 roku. Pierwszy z prawej: Paul Langevin; drugi z prawej: Albert EinsteinWikipedia/Domena Publiczna
Posłuchaj
  • Związek, który wstrząsnął Francją. Burzliwy romans Marii Skłodowskiej-Curie (Moje książki/Jedynka)
Czytaj także

Jego zdaniem, pod płaszczykiem ciemnej sukni i powściągliwego zachowania, Polka miała w sobie wiele emocjonalności, która objawiła się również w trzeciej fazie jej życia, gdy była wdową.

W książce "Maria i Paul. Miłość geniuszy", Maciej Karpiński opisuje romans laureatki Nagrody Nobla i Paula Langevina - wybitnego fizyka, ale mężczyzny żonatego i ojca czworga dzieci. Skandal podsycany przez prasę, która opublikowała nawet prywatne listy Skłodowskiej-Curie, przerodził się ogólnonarodową awanturę i był przyczyną ulicznych demonstracji oraz kilku pojedynków. Domagano się nawet wyrzucenia noblistki z Francji.

Dziś to historia zapomniana, a nawet świadomie wypierana. - Przyczyniła się do tego sama Maria, która w swojej autobiografii nawet słowem nie wspomniała o jednym z najbardziej dramatycznych okresów swojego życia - wyjaśniał autor książki.

Jak się okazuje, stereotypów dotyczących Marii Skłodowskiej-Curie jest więcej.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Maciej Karpiński (pisarz i scenarzysta)

Godzina emisji: 20.19

Data emisji: 1.04.2015

tj/ag