Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 04.08.2015

Hamlet w kosmicznym wirze, z którego nie ma wyjścia

- Hamlet Szekspira okazuje się być uniwersalnym i rozpoznawalnym w każdej kulturze dramatem - mówi w Jedynce reżyser Grzegorz Bral.

W Gdańsku trwa 19. Festiwal Szekspirowski, który w programie ma trzy inscenizacje wg dramatu "Hamlet" Williama Szekspira. Jeden z nich to "Studiując Hamleta" w wykonaniu Teatru Pieśni Kozła, który w spektaklu wykorzystał żywioł tańca derwiszy. - To działanie tak naprawdę ma pokazać pewien obrzydliwie kosmiczny i potężny wir, w którym znalazł się Hamlet i z którego nie ma wyjścia. Jest to metafora nieustannej zmienności, płynności wszystkiego - opowiada Grzegorz Bral.

Jak dodaje twórca Teatru Pieśni Kozła, całe piękno sztuki polega na tym, że przyglądamy się Hamletowi z perspektywy 15-16 narodowości. - Kobiet z Iranu, chłopaka z Indii, Fina, Brytyjczyków, Greczynki. Był to punkt wyjścia, dla nazwania tego spektaklu "Studiując Hamleta", ponieważ, jak się okazuje, każda kultura czyta go inaczej - wyjaśnia gość "Rozdroży kultury".

W programie mówiliśmy również o tym, jak można zrozumieć monolog Hamleta "to be or not to be", jak ważna jest sprawa honoru w dzisiejszej Europie oraz dlaczego ten dramat Szekspira jest "arcyreligijny bez religijności".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk, Anna Stempniak

Goście: Grzegorz Bral (aktor, reżyser, pedagog, twórca Teatru Pieśń Kozła), Jan Klata (reżyser teatralny, dramaturg), prof. Jerzy Limon (anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg