Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 17.09.2015

"Kacica". Czesi jako śmiejące się bestie

- Pavel Kohout doszedł do wniosku, że jeśli świat ma się zmienić na lepsze, to musi się to zacząć w człowieku, w jego sercu, indywidualnie we wnętrzu każdego z nas - mówi Mariusz Szczygieł, pisarz.

Wyd. Dowody na Istnienie Wyd. Dowody na Istnienie

Wznowiona właśnie w Polsce książka Pavla Kohouta, jednego z najwybitniejszych czeskich pisarzy, pod tytułem "Kacica" opowiada o szkole dla katów, która zdecydowała się przyjąć pierwszą dziewczynę. Jest to makabreska o filozoficznej głębi, drastyczna i bardzo śmieszna zarazem. - Przesłaniem książki "Kacica" jest to, że wystarczy mały wstrząs historii i natychmiast kaci lęgną się jak robaki. Człowiek ma łatwość i naturalną potrzebę ukatrupiania ludzi, co było czytelną aluzją do tego, co wówczas działo się w Czechosłowacji - opowiada Mariusz Szczygieł.

Fundamentem nauczania w szkole dla katów jest to, by osoba mordowana nie wzbudzała w obserwatorach współczucia. - Przed publicznością, która ogląda akt pozbawiania kogoś życia trzeba ukryć fakt, że sam patrzący może się kiedyś znaleźć po drugiej stronie i zostać ukatrupiony. W związku z czym proces zabijania należy tak przedstawić, by człowieka zdehumanizować, wprowadzić element dowcipu bądź teatru - opowiada dziennikarz.

Gość Magdy Mikołajczuk wyjaśnił, dlaczego "Kacica" nie podobała się władzom Czechosłowacji, co ma wspólnego korporacyjne lizusostwo z odwagą oraz z jakich powodów Czesi to "śmiejące się bestie", jak mawiał Bohumil Hrabal.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Mariusz Szczygieł (dziennikarz, pisarz, reporter), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz