Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 28.05.2016

Literacka wędrówka po Wilnie z Krzysztofem Renikiem

Do udziału w spacerze zaprosiliśmy Romualda Mieczkowskiego, Wojciecha Piotrowicza oraz Józefa Szostakowskiego - poetów i literatów wileńskich.

Przewodnicy policzyli, że na budynkach wileńskiej starówki jest siedem tablic upamiętniających Adama Mickiewicza. - Wilno kojarzy się najczęściej z osobą Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Czesława Miłosza, ale przecież świetność literatury polskiej i ślady te, które dziś pielęgnujemy, sięgają wcześniej - zauważył w audycji "Świat Kresów" Romuald Mieczkowski.

- Właściwie to można by było zacząć od Jana Kochanowskiego, który tutaj z dworem króla Zygmunta Augusta bywał w Wilnie - wskazał Wojciech Piotrowicz. - Jeśli zaś chodzi o lata nam bliższe - Konstanty Ildefons Gałczyński mieszkał tutaj na krótko przed II wojną światową, zachował się jego dom przy ulicy Młynowej - dodał Józef Szostakowski.

Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy o historycznej grupie poetyckiej Żagary i współczesnym polskim środowisku poetyckim Wilna. Dyskutowaliśmy także o XXIII Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim "Maj nad Wilią". Rok Henryka Sienkiewicza. Śladami "Potopu" w Wilnie.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Romuald Mieczkowski, Wojciech Piotrowicz, Józef Szostakowski

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 18.12

kk