Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 01.05.2017

Góry przeklęte i wycie w ciemności. O wilkach i wilkołakach

- Wilka zawsze otaczała mgiełka tajemniczości, a ona zawsze podpowiada wyobraźni różne dziwne rozwiązania - mówi w radiowej Jedynce Bartłomiej Grzegorz Sala, kulturoznawca.
Posłuchaj
  • Jaki jest szlak wilczy przez Europę? (Po prostu kultura/ Jedynka)
  • Dorota Kołodziejczyk na spacerze po Bibliotece Jagiellońskiej (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Wydawnictwo: Bosz Wydawnictwo: Bosz

Alpy, Rudawy, Sudety, Bałkany czy Karpaty to tylko niektóre z miejsc, związanych z niesamowitymi opowieściami o wampirach, wilkach i wilkołakach. O górach przeklętych i zamieszkujących zbiorową wyobraźnię potworach pisze w czarnej trylogii Bartłomiej Grzegorz Sala. W kwietniu ukazał się kolejny tom serii pt. "Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy".

Etnolog przyznaje, że już w okresie prehistorycznym istniały wyobrażenia szamańskie, w których człowiek zamienia się w zwierzę. - W XVI wieku pojawił się nowy wzór wilkołaka jako człowieka, który zawiera pakt z diabłem, para się czarami i otrzymuje specyfiki, dzięki którym przybiera postać wilka, by dać upust swojemu okrucieństwu. Wówczas pojawia się straszliwa i przerażająca bestia, świadomie przybierająca postać wilka - opowiada Bartłomiej Grzegorz Sala.

Gdzie w Europie znajdziemy wilcze i wilkołacze ślady? Jakie z Polskich miast związane były z tego typu historiami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówimy o sztuce "Lilka, cud miłości" w Ząbkowicach Śląskich i najcenniejszym obrazie w polskich zbiorach, wizytującym w zamku na Wawelu. Tym razem wybraliśmy się również z krótką wizytą do Opola.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (historyk, etnolog i krajoznawca, autor licznych książek, m.in. "Księga karpackich zbójników", "Księga smoków polskich")

Data emisji: 30.04.2017

Godzina emisji: 22.08

sm/pg