Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.02.2018

W Zachęcie wystawa z okazji stulecia niepodległości

"Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918". Pod takim hasłem w sobotę (24.02) w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki otwarto ekspozycję, na której idee pokazane zostały poprzez kulturę wizualną, dziedziny takie jak: architektura, wzornictwo, teatr, prasa i fotografia.

Jednak kluczowym medium jest film, nazwany "maszyną nowoczesności". Narrację wystawy wyznaczają idee społeczne kształtujące się w Polsce po I wojnie światowej lub wdrażane przez instytucje i organizacje, których powstanie wiązało się z odzyskaniem niepodległości.

Nowe koncepcje organizacji życia społecznego odwoływały się do potrzeb dotychczas niedowartościowanych grup społecznych, jak: kobiety, dzieci, robotnicy czy grupy narodowe oraz nakierowane były na integrację i niwelowanie podziałów w II Rzeczpospolitej. Przyszłość miała być nie tylko inna, lecz lepsza, bardziej sprawiedliwa.

- Patrzymy na okres nowo powstającego państwa i badamy, jakie były wówczas idee społeczne, jakie grupy społeczne odzyskały głos, co było ważne, jakie ważne utopie próbowano wówczas wprowadzać i jak to odbijało się nie na samej sztuce, ale na życiu - tłumaczy dyrektor Zachęty Hanna Wróblewska. Przypomina, że nowe państwo to choćby nowe zwyczaje.

Joanna Kordjak, kuratorka, wyjaśnia, że tytuł wystawy wziął się z jednego z manifestów spółdzielczych z 1921 roku. - To zdanie jest wyrazem nadziei, że jest to związane z ruchem spółdzielczym, że jest to realna odpowiedź na różne problemy - mówi.

Dowiedz się więcej o wystawie z nagrania rozmowy. Wystawa jest czynna do 27 maja 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki), Joanna Kordjak (kuratorka wystawy)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 14.35

ag/mg