Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bachorowicz 30.03.2019

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
Posłuchaj
  • Sztuka ukazująca prawdziwe życie w getcie (Kulturalna jedynka)

Prace zostały wykonane tuszem, a ich datowanie przypada na 1942 rok. Renata Piątkowska - kuratorka z Muzeum historii Żydów Polskich POLIN twierdzi, że nie ma wątpliwości, że Elżbieta Nadel wykonała swoje dzieła w getcie lwowskim. - Prace są sygnowane Gwiazdą Dawida, a ich bohaterowie mają namalowane na przedramieniu opaski - mówi kuratorka. Twierdzi, że ilustracje są artystycznym opisem zwykłego dnia z życia w getcie. - Możemy z tych prac dowiedzieć się, jak wyglądały wizyty pacjentów u rodziców artystki, którzy byli lekarzami - dodaje Renata Piątkowska.

Kuratorka twierdzi, że Elżbieta Nadel w swoich malowidłach opowiada także o Polakach, którzy ratowali Żydów i zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". - To wybitne dzieło sztuki, ale także zapis, raport, ślad i świadectwo ludzkiej zagłady - ocenia. Mówi, że istotnym momentem w życiu młodej graficzki było wówczas poznanie młodego Kazimierza Moździerza, który pomógł jej przewożąc ją i jej matkę Reginę do Warszawy z getta dla ludności żydowskiej. Renata Piątkowska twierdzi, że "Obrazki domowe" to bardzo cenna sztuka, która pomaga zrozumieć realia funkcjonowania w bardzo trudnych czasach. - Jest to świadectwo ilustracyjne, ale równie cenne, jak dzieło literackie - podsumowuje.

Co inspirowało Elżbietę Nadel do tworzenia ilustracji, pomimo tak trudnych czasów? Dlaczego malowidła są tak samo cennym nośnikiem wiedzy i emocji, jak literatura? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: Renata Piątkowska (kuratorka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A/kh