Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 04.08.2019

"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

Była niezwykle radosną osobą i utalentowaną aktorką. Chociaż przeżyła wiele cierpień i rozczarowań nie pokazywała smutku. W jednym z wywiadów zdradziła, że w Warszawie zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mowa o Danucie Szaflarskiej, której wspomnienie możemy przeczytać w biografii autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej pt: "Szaflarska. Grać, aby żyć". 
Posłuchaj
  • "Szaflarska. Grać aby żyć" - wspomnienie o Danucie Szaflarskiej (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Autorka biografii na antenie radiowej Jedynki zdradziła, że na początku myślała o innym tytule, który odzwierciedlałby życie artystki. - Myślałam o tytule "Tu i teraz". Towarzyszył mi on długo w trakcie pracy, bo po pierwsze nawiązuje do filmu Doroty Kędzierzawskiej z Danutą Szaflarską w roli głównej pt: "Pora umierać", a po drugie aktorka żyła tu i teraz i przez to była bardzo współczesna i bardzo kulturalna - powiedziała. 

Książka została wydana w 2019 roku, dwa lata po śmierci aktorki. Danuta Szaflarska, jako osoba, która strzegła swojej prywatności jest w biografii przedstawiona z perspektywy osób jej najbliższych: dzieci, wnuków, przyjaciół. Jest ukazana również jako kobieta silna, która mimo tragicznych życiowych doświadczeń nie poddała się, a wręcz przeciwnie była życiem zachwycona. - Jej siłą było to, że ten los wzięła za paszczę i do końca poznawała życie, starała widzieć w nim dobre strony. Dlatego ją tak kochaliśmy, bo niewielu z nas by tak chciało, ale nie potrafi, bo nie ma takich wewnętrznych zasobów, żeby tak przeżywać życie, które jest trudnym chociażby z tego powodu, że wpisana jest w nie śmierć - zaznaczyła Katarzyna Kubisiowska. 

W 1939 roku aktorka rozpoczyna pracę w wileńskim teatrze, gdzie miała swój debiutancki występ. - Po trzech lub czterech dniach kończy się spektakl, ale Zelwerowicz uczył, że pomimo ataku bombowego trzeba grać, więc ten trud jej towarzyszył - powiedziała autorka biografii. 

1 sierpnia obchodziliśmy 75. już rocznicę Powstania Warszawskiego. Aktorka brała w Powstaniu czynny udział. - Powstanie trwało 63 dni i ona przez ten cały okres była w centrum Powstania ze swoją córką Marią, mężem Janem Ekierem i mamą Wandą. To był taki rozdział o tych wydarzeniach, dość obszerny w mojej książce, którą pisałam ze ściśniętym sercem - dodała autorka. 

Jaką pracę wykonywała Danuta Szaflarska podczas Powstania Warszawskiego? Dlaczego nie udzielała często wywiadów? Dlaczego autorka książki napisała ją w narracji pierwszoosobowej? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska 

Gość: Katarzyna Kubisiowska (autorka biografii "Szaflarska. Grać aby żyć") 

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 21.12

ans