Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Górski 31.10.2022

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
Posłuchaj
  • Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury (Spacer z kulturą/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
48:29 PR1_mp3 2022_10_30-17-07-13.mp3 Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Festiwal w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 26 listopada. Program Eufonii, jak co roku, jest oparty na różnorodności gatunków. - Ten festiwal ma charakter dosyć różnorodny. Muzyka klasyczna, ale również nowoczesne formy interpretacji, które się pojawiają, elementy jazzu, muzyki elektronicznej i folku. To wyróżnia festiwal. Dlatego mówimy, że Eufonie to po prostu piękne dźwięki - wyjaśnia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i festiwalu Eufonie.

W tym roku podczas wydarzenia będziemy skupiać się na muzyce Austro-Węgier. - Przyjęliśmy, że warto byłoby pokazać muzykę obszaru dawnej monarchii austro-węgierskiej. Przy czym nie ograniczamy się wyłącznie do tego przełomu XIX i XX wieku, i wyłącznie do muzyki z tych czasów i z tych krajów. Wiedeń jest oczywiście miejscem bardzo ważnym dla muzyki. (...) Ale mamy też Czechów, mamy Węgrów, Polskę, Rumunię i Ukrainę - opowiada dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, profesor Instytutu Sztuki PAN.

Ukraińska muzyka w Kordegardzie

W festiwalu weźmie udział wyjątkowy gość honorowy. - Maestro Walentyn Sylwestrow przyjął zaproszenie i od 21 do 25 listopada będzie gościł w Warszawie podczas dni festiwalowych - zdradza prof. Rafał Wiśniewski.

- O Walentynie Sylwestrowie mówi się, że jest najwybitniejszym żyjącym kompozytorem ukraińskim. Co zdaje się potwierdzać chociażby ostatnia nagroda, która została mu przyznana w Berlinie podczas gali nagród Opus Klassik, jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie muzyki klasycznej. Walentyn Sylwestrow otrzymał właśnie ten tytuł za całokształt twórczości - mówi rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury, Joanna Bancerowska - Podczas Eufonii, 24 listopada, w Filharmonii Narodowej będzie jeden z dwóch ukraińskich koncertów podczas festiwalu. Zagramy wtedy kompozycje Borysa Latoszyńskiego, nauczyciela Walentyna Sylwestrowa i też znakomitego kompozytora. Później będzie ósma symfonia Walentyna Sylwestrowa, która w Polsce zostanie wykonana premierowo - dodaje rzeczniczka NCK.

Czytaj również:

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie; mat. promocyjne

Ponadto w audycji:

- Wystawa w Kordegardzie: "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton" w dniach 18–27 listopada prezentująca poszukiwania nowych form doświadczania dźwięku. W końcu wieku XIX i pierwszej połowie XX pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań dotyczących budowy nowych, oryginalnych instrumentów; w owym czasie wynaleziono: waterphone, cristal baschet, steel cello, sound stone czy daksofon.

- W Kordegardzie wciąż można oglądać wystawę stacjonarną i plenerową "Janusz Krasiński – przeciw milczeniu" aut. Dawida Grygorcewicza. Wystawa realizowana przez NCK i Muzeum Literatury, poświęcona Januszowi Krasińskiemu - prozaikowi, dramatopisarzowi, reportażyście, autorowi słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych, prezesowi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wielokrotnie nagradzanemu za pracę twórczą. Ekspozycję prezentowaną w Kordegardzie i obok galerii (część plenerowa) można oglądać do 13.11. Pisarz był przez wiele lat związany z Polskim Radiem - jest autorem wielu audycji i słuchowisk radiowych.

- Do 13. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego jury konkursu nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Wśród nominowanych książek w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" znalazła się publikacja Narodowego Centrum Kultury pt. "Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945" autorstwa Tadeusza Pawła Rutkowskiego.

Kampania NCK "Ojczysty - dodaj do ulubionych" uhonorowana tytułem "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej" za niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny,

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0: Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór wniosków na 2023 rok o dofinansowanie zakupu książek dla szkół, bibliotek pedagogicznych i placówek wychowania przedszkolnego,

- Barwy Wspólne: sensoryczny pakiet edukacyjny "Poczuj Polskę" - wspiera edukację patriotyczną poprzez oddziaływanie na różne zmysły,

- OPUS KLASSIK 2022 dla płyty "Musica Baltica 9": jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie muzyki klasycznej, w kategorii Nagranie Światowej Premiery, dla płyty współprodukowanej przez NCK. Album zawiera premierowe nagranie nowo odkrytego Oratorio Secondo gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774).

- monografia Mirona Białoszewskiego - w setną rocznicę urodzin;

- zagadka SMS - autorstwa Małgorzaty Raduchy.

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 31.10.2022 r. 

Godzina emisji: 17.07

qch