Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 28.03.2023

XXII Festiwal "Dwa Teatry". Prezes PR: będzie to wielkie święto wielbicieli teatru radiowego i telewizyjnego

Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ponadto spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Między 16 a 19 czerwca - po raz trzeci w Zamościu - odbędzie się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". - Będzie to wielkie święto wielbicieli teatru radiowego i telewizyjnego - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 
  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • W tym roku Festiwal "Dwa Teatry" odbędzie się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu. Tematem przewodnim festiwalu będą utwory Aleksandra Fredry.
  • Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, z wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa; również w tym mieście festiwal odbył się w ubiegłym roku. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowy i telewizyjny.

Rok Aleksandra Fredry 

Rok 2023 jest Rokiem Aleksandra Fredry. Najwybitniejszy polski komediopisarz został wybrany przez Sejm i Senat na patrona literackiego tego roku z okazji przypadającej 20 czerwca 230. rocznicy jego urodzin. Prezes Polskiego Radia powiedziała, że w związku z tym podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie wiele akcentów związanych z komediopisarzem i jego twórczością. - Pod marką Aleksandra Fredry będziemy mogli na żywo posłuchać spektakli, ale również obejrzeć kostiumy wykorzystywane podczas ich tworzenia - powiedziała.

Publiczność w Zamościu będzie mogła m.in. posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry: "Świeczka zgasła" i "Nikt mnie nie zna". Drugą ważną osobą wspominaną na festiwalu będzie Gustaw Holoubek, z okazji przypadającej 21 kwietnia setnej rocznicy urodzin wybitnego aktora.


Posłuchaj
00:23 12274453_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" (IAR)

 

Dzieci Zamojszczyzny 

Polskie Radio nawiąże także do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. - Teatr Polskiego Radia proponuje dwa słuchowiska związane z Dziećmi Zamojszczyzny. Z jednej strony jest to ukłon w stronę mieszkańców Zamościa i okolic, ale nie tylko, ponieważ jest to ukłon w stronę historii - podkreśliła Agnieszka Kamińska. 


Posłuchaj
00:25 12274483_1.mp3 Prezes Polskiego Radia o słuchowiskach poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny (IAR)

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Święto słuchowisk i spektakli telewizyjnych. XXII Festiwal "Dwa Teatry" z twórczością Fredry [WIDEO]

Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Przyznane też zostaną Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, którymi zostaną uhonorowani Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz w Polskim Radiu dla Zagranicy i w Polskim Radiu 24 - w większości ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 

W Zamościu, do poniedziałku (13.06), potrwa Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu 

*** 

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku. Przez ostatnie dwa lata Zamość gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy - od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. Pierwsze spektakle odgrywano tu w XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

W ubiegłym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" - podobnie jak w poprzednich edycjach - będą również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. 

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej

Czytaj również: 


mat. pras./ rk/ IAR/ ans