Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 31.07.2023

"Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej

Narodowe Centrum Kultury zostało w Bratysławie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Nagroda przyznawana jest wspólną decyzją ministrów kultury krajów V4. - Staramy się zaprezentować to, co piękne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.
Posłuchaj
  • "Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej (Jedynka/Spacer z kulturą)
  • Działalność Narodowego Centrum Kultury znalazła uznanie poza granicami Polski.
  • Ministrowie kultury państw V4 przyznali jednostce zarządzanej przez prof. Rafała Wiśniewskiego Nagrodę Wyszehradzką.
  • - To nagroda czterech ministrów kultury V4: Polski, Czech, Słowacji i Węgier - dodaje dyrektor NCK.

Prof. Rafał Wiśniewski zwraca uwagę, że Nagroda Wyszehradzka została przyznana NCK już w 2021 roku, ale ze względu na pandemię została uroczyście przekazana pod koniec czerwca 2023 roku w Bratysławie.

Działania NCK są dobrze rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W szczególności jako działania o charakterze dialogu kultur i łączenia w całość, zachowując kultury narodowe i lokalne. NCK robi to w przestrzeni publicznej przy różnych festiwalach, najczęściej wspominane są Eufonie, czyli Festiwal Europy Środkowo-Wschodniej, ale dzieją się też inne wydarzenia - mówi szef NCK.

Dyrektor NCK wskazuje m.in. na Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, działalność Kordegardy czy festiwale filmów fabularnych.

Posłuchaj
45:27 2023_07_30 17_09_40_PR1_Spacer_z_kulturą.mp3 "Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej (Jedynka/Spacer z kulturą)

NCK to znak jakości

- To, co piękne, staramy się zaprezentować. Tak, aby oferta mogła wychodzić poza granice Rzeczypospolitej, ale również żeby była takim przyjaznym domem. Aby ci, którzy podróżują w meandrach różnych treści, poszukują wartościowych projektów, by sięgnęli do NCK, które jest znakiem jakości. Ten znak jest legitymizowany poprzez nagrodę, którą otrzymaliśmy w Bratysławie - mówi prof. Rafał Wiśniewski.

Poza tym w audycji:

- Dziedziniec Kultury: podsumowanie czterech wakacyjnych koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zapowiedź koncertów sierpniowych.

- Wschód Kultury: podsumowanie wydarzeń w Lublinie, zapowiedź wydarzeń w Białymstoku. Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.

- Zapowiedź V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, 17-25 listopada 2023, Warszawa. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

- Nowa wystawa w Kordegardzie: Samosierra - poświęcona największym bataliom Rzeczypospolitej. Na wystawie pojawią się cztery olejne szkice ukazujące chwałę polskiego oręża, autorstwa Wojciecha Kossaka, które są elementem wielkiego projektu artystycznego, który nigdy nie został ukończony. Naszym gościem będzie kuratorka Katarzyna Haber.

- Zaproszenie na seanse filmowe w ramach cyklu Kultura Dostępna w Kinach.

- Rozstrzygnięcie konkursu Zaspiewajmy.pl. Konkurs wyłania filmiki, spośród nadesłanych przez uczestników, którzy wykonują jedną ze 149 piosenek z internetowego śpiewnika Narodowego Centrum Kultury. Słownik zawiera polskie pieśni, piosenki ważne dla naszej historii.

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Strefy czytelnicze na dworcach PKP, podczas wydarzeń sportowych oraz Pikniku Lata z Radiem w Międzyzdrojach. Rozstrzygnięcie naboru Biblioteki Narodowej. Nabór do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Kultura ekspercka w czasach niepewności - Kultura Współczesna 2/2023: tekst odpowiadający na pytania: czy wiedza ekspertów rzeczywiście odpowiada na wyzwania i zdarzenia współczesności? Czy w sytuacji zderzenia z nieoczekiwanymi sytuacjami eksperci potrafią je diagnozować i prognozować ich rozwój? Czy współcześnie mamy do czynienia z afirmacją czy deprecjacją kultury eksperckiej? Kim będzie ekspert przyszłości? Gość: prof. Małgorzata Bogunia-Borowska.

- Zagadka SMS dla słuchaczy.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 30.07.2023

Godzina emisji: 17.09

DS