Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartosz Bajerski 23.08.2012

Jak zafundować sobie porządną depresję?

‘’Nie umiemy nawet porządnie zmarnować sobie życia. Skoro już musimy mieć nieudane życie, zróbmy to dobrze. Stoczmy się z klasą, nie poprzestańmy na lekkiej nerwicy‘’ - to fragment książki ''Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji''.
Jak zafundować sobie porządną depresję?sxc.hu/cc

Tym razem w audycji ‘’Moje książki’’ poruszyliśmy temat ludzkiej egzystencji, która, jak wiemy, jest trudna i zmienna. Wszystko za sprawą książki Tomasza Mazura ‘’Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji’’, która pokazuje życie od tej nieudanej strony. Na szczęście autor robi to w sposób interesujący i przebiegły, tworząc postać Tonny’ego Kysto, którym może być każdy z nas.

- Z jednej strony bohater książki narzeka, z drugiej trochę to racjonalizuje, że jest źle, ale takie jest życie. Musimy się z tym pogodzić i zaakceptować to, że lepiej nie będzie – powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Mazur, autor książki "Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji".

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, (m.in. Nie lubić siebie, Uważać, że inni nas nie lubią, Rozpamiętywać przeszłość, Robić zbyt wiele rzeczy na raz, Pogrążać się w lęku, Wieść jałowe życie, Nie szukać dla siebie pomocy). Po przeczytaniu tytułów rozdziałów można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z klasycznym antyporadnikiem, w którym autor rozprawia się z wszechobecnym przymusem osiągania sukcesów.

- Za wszystkie sukcesy, szczęście i powodzenia odpowiedzialne są pewne działania. Ja zauważyłem również, że za naszymi niepowodzeniami stoją mechanizmy, które postanowiłem opisać w specyficznej formule antyporadnika – dodał Krzysztof Mazur.

W drugiej odsłonie magazynu ‘’Moje książki’’ rozmawialiśmy z Karen Thompson Walker, autorką powieści "Wiek cudów".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiała Magda Mikołaczuk.