Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 11.10.2012

W filmach pokażą koszmar handlu ludźmi

Historie zaginionych, przełożone na język filmu i przedstawione w wielu produkcjach podczas Festiwalu o Handlu Ludźmi mają pokazać jak wielki jest to problem.
Logo Międzynarodowego Festiwalu o Handlu LudźmiLogo Międzynarodowego Festiwalu o Handlu Ludźmi

18 października już po raz szósty obchodzony będzie Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji w dniach 16-18 października w kinie MURANÓW odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, wydarzenie, które w zamierzeniu łączy w sobie społeczne i edukacyjne wartości skupione wokół tematu walki z handlem ludźmi i artystyczną formę filmowego wyrazu.

- Chcieliśmy pokazać widzom czym jest handel ludźmi - podkreśla w rozmowie z Joanną Sławińską Joanna Garnier, szefowa Festiwalu o Handlu Ludźmi.

W ramach festiwalu zostaną pokazane 24 filmy dotyczące tematyki handlu ludźmi, odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania z twórcami. Udział, zarówno w pokazach filmowych, jak i w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi jest bezpłatny.

Ambasadorami festiwalu są aktorzy Anna Cieślak i Lesław Żurek. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi będzie można zobaczyć, które poruszają tematykę handlu ludźmi. Będą to zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne, dotyczące m.in. handlu kobietami, pracy przymusowej, zmuszania do działalności przestępczej, handlu narządami pozyskiwanymi do przeszczepów czy handlu dziećmi.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs, do którego zakwalifikowano 18 filmów. Spośród nich zostanie wybrany ten, który najpełniej ukazuje zjawisko handlu ludźmi.

Filmy będą wyświetlane w warszawskim kinie Muranów. Udział w Festiwalu jest bezpłatny.

Głównym organizatorem festiwalu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Fundacja La Strada jest partnerem, a Unia Europejska współfinansuje projekt.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

ah