Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 12.04.2013

Reportaż punktem wyjścia: Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

Rzeczywistość w reportażu można przedstawić na wiele sposobów. Toruński festiwal z jednej strony sięga do bardzo starych materiałów, z drugiej pokazuje to, co powstaje aktualnie.
Film dokumentalny Arizona Ewy BorzęckiejFilm dokumentalny "Arizona" Ewy BorzęckiejP. Nesterowicz TVP/ mat. pras.

Do Torunia zawitają wybitni reportażyści i uznani twórcy telewizyjni: Mariusz Walter, Tomasz Sekielski, Ryszard Bugajski, Jacek Bławut oraz Joanna Moro. A to za sprawą Festiwalu Sztuki Faktu organizowanego przez Miasto Toruń. Podczas trzech dni trwania festiwalu, 11-13 kwietnia, prezentowane są najważniejsze dokumenty i reportaże z dorobku TVP, Noc Reporterów z udziałem zespołów "Reportera Polskiego”, "Magazynu Ekspresu Reporterów” i "Sprawy dla reportera”. Odbywają się również warsztaty telewizyjne, wykłady, dyskusje o przyszłości sztuki faktu, pokazy dokumentów i reportaży.

Joanna
Joanna Moro, serialowa Anna German/ fot. mat. pras.
Jacek
Jacek Bławut/ fot. mat. pras.

Odbywają się też warsztaty dziennikarskie prowadzone przez szefów "Wiadomości” i "Panoramy” oraz panel o przyszłości sztuki faktu. Do tego przegląd konkursowy oraz spektakle Teatru Faktu TVP. Wydarzenie zakończy uroczysta gala wręczenia nagród prowadzona przez Joannę Racewicz i Michała Olszanskiego, która będzie można zobaczyć na antenie TVP 2. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Impreza potrwa do 13 kwietnia

Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

W programie Magazyn sztuk wszelkich również:

- Zapowiedź trzytygodniowego Festiwalu StreetArt, który po raz trzeci odbędzie się na Śląsku. Znów przyjadą wielkie sławy sztuki ulicy, będą warsztaty, happeningi w mieście i zmienianie szarego wizerunku. W mieście będzie tę sztukę widać i słychać. Festiwal rusza w piątek 19 kwietnia.

- ”Caryca Katarzyna”. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na najnowszy spektakl Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina, ze scenografią Mirka Kaczmarka. Mając do czynienia z postacią historyczną, nigdy nie mamy tak naprawdę do czynienia z postacią, lecz z pewną wiedzą na jej temat, z wyobrażeniami, plotkami, literaturą… Jolanta Janiczak napisała kolejny tekst o Katarzynie II, kobiecie, od której zależał los nie tylko Rosji, ale także Europy. Autorka nie ukrywa, że to bardzo subiektywny wizerunek carycy, stworzony z własnych fantazji i wyobrażeń. To nie jest spektakl historyczny, nawet nie ma takich ambicji. To rzecz o kobiecie, która chcąc zdobyć władzę, musi ponieść określone koszty. - To właściwie te koszty są tematem - mówi autorka. Tekst "Carycy Katarzyny” powstał specjalnie na zamówienie kieleckiego Teatru.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Michała Montowskiego!

sm