Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.05.2013

Radiowe życie Anny German

- Była gościem i współautorką wielu programów, ale miała także własną audycję w Jedynce - przypomniała redaktorka muzyczna Danuta Lubecka.
Piosenkarka Anna German (P) i kompozytorka i Katarzyna Grtner (L)Piosenkarka Anna German (P) i kompozytorka i Katarzyna Gärtner (L)PAP/Stanisław Czarnogórski
Posłuchaj
  • O wątkach radiowych w życiorysie Anny German rozmawiają Maria Szabłowska i Danuta Lubecka (Leniwa Niedziela/Jedynka)
Czytaj także

Anna German nagrywała z orkiestrami Polskiego Radia, śpiewała w "Podwieczorku przy mikrofonie", "Zgaduj zgaduli", "Piosenkach na życzenie", "Wczoraj nagrane, dziś na antenie", "Mikrofon dla wszystkich", "Piosenki od ręki".

Autorskie "Spotkania z Anną German", do których zapraszała ona także gości, w radiowej Jedynce nadawane były w niedzielę o godz. 14.00 . - Spotykałam ją w radiu. Pamiętam: to był 1967 rok, a ona miała już status wielkiej gwiazdy. Ale była taka wyciszona, skromna, jakby wycofana. Powód mógł stanowić wzrost, którego nie lubiła - powiedziała Danuta Lubecka. Po latach przekonała się, że innym źródłem nieśmiałości German mogło być surowe wychowanie przez dość apodyktyczną mamę.

Płyta z piosenkami Anny German jest dostępna w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>
Maria Szabłowska wspomina, że nawet po śmierci piosenkarki publiczność festiwalu polskiej piosenki w Witebsku wciąż o nią pytała. - W Rosji ją uwielbiano i do dzisiaj tak jest. W radiu wciąż słychać jej "Nadieżdę". My o tym też dobrze wiemy w Jedynce: ciągle dostajemy listy, telefony... Anna German żyje w piosenkach - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dziennikarki Jedynki rozmawiały o pochodzeniu i rodzinie Anny German, jej próbach poetyckich, nagrodach i wspólnym występie z Trubadurami.