Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.07.2013

Język migowy, czyli komunikacja w 3D

- Oczywiście, że w języku migowym można powiedzieć wszystko, co się chce. Można w nim rozmawiać i o emocjach, i o fizyce jądrowej, o ile jest terminologia. A ta rodzi się wraz z potrzebą ludzką, Polski Język Migowy rozwija się jak każdy inny język - wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Paweł Rutkowski.
Dzieci rozmawiające w języku migowymDzieci rozmawiające w języku migowymdaveynin/flickr.com/lic. CC 2.0
Posłuchaj
  • O Polskim Języku Migowym, badaniach nad nim i tworzeniu korpusu PJM opowiada dr Paweł Rutkowski (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

- Kiedy używamy terminu Głusi chodzi nam o osoby, które nie słyszą od urodzenia, albo bardzo wczesnego dzieciństwa. To nie są osoby, które straciły słuch, Beethovena nie nazwalibyśmy głuchym. Głusi to taka społeczność, która posługuje się swoim językiem migowym i dla nich polszczyzna foniczna jest językiem obcym - wyjaśnił dr Paweł Rutkowski z Pracowni Lingwistyki Migowej UW.

Głusi posługują się własnym językiem - Polskim Językiem Migowym (PJM). Na użytek słyszących stworzony został także system językowo-migowy (SJM), który polega na używaniu znaków języka migowego w połączeniu z polską gramatyką

- Języki mają swoje nie tylko odrębne leksyki, odrębne słownictwo, ale także odrębne gramatyki. Dlatego nie możemy stosować podstawiania słów pod szyk i gramatykę jednego języka w celu uzyskania drugiego. SJM jest więc próbą stworzenia hybrydy do komunikacji słyszących, którzy już władają polszczyzną, z głuchymi - wyjaśnił badacz gramatyki i leksyki PJM.

Czym zatem jest Polski Język Migowy? - To język wizualno-przestrzenny, który przekazywany jest za pomocą rąk i całego ciała. I tylko sami Głusi są w stanie nam powiedzieć, jak naprawdę wygląda ich język. W naszej pracowni połowa pracowników to osoby posługujące się migowym, jako językiem rodzimym - dodał w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Jak wyglądają badania nad językiem migowym? Czym jest korpus PJM? Dlaczego ważne jest rozróżnienie na wielką i małą literę w słowie "głuchy"? Dlaczego ks. Jakub Falkowski jest ważną postacią dla osób Głuchych?

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.30.

(asz)