Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.08.2013

Powstanie Warszawskie: miejskie cmentarzysko inspiruje młodych

To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią najnowszą. Powstanie Warszawskie cały czas inspiruje twórców do tworzenia projektów, nowatorskich zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę.
Miasto 44 - sceny z kręcenia filmu"Miasto 44" - sceny z kręcenia filmumateriały promocyjne

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, który widzowie zobaczyli po raz pierwszy o północy z czwartku na piątek w Muzeum Powstania Warszawskiego. O północy, bo taka jest tradycja przedstawień, przygotowywanych przez młodych twórców na ten dzień.

"Kamienne niebo" to nie jest powieść sławiąca heroiczne bohaterstwo młodych dziewcząt i chłopców. - Kiedy myślałem o powstaniu miałem poczucie, że chcę się zainteresować cywilami, że interesuje mnie taka sytuacja zagrożenia - mówią Krzysztof Garbaczewski i Marcin Cecko. "Kamienne niebo" jest historią grupy cywilów, którzy ukryli się przed nalotem w piwnicy. To wszystko odbywa się w konwencji zombies. Zwłaszcza w mieście, które jest jednym wielkim cmentarzyskiem.
Dwa lata temu, również w Muzeum Powstania Warszawskiego został wystawiony spektakl "Awantura warszawska. Waszyngton–Moskwa–Londyn" w reżyserii młodego, poszukującego twórcy Michała Zadary. Spektakl powstał na podstawie dokumentów dyplomatycznych wysyłanych przez przywódców światowych mocarstw - Winstona Churchilla, Józefa Stalina i Teodora Roosvelta, a także polskich polityków, dotyczących dramatycznych wydarzeń w stolicy Polski. - Spektakl odbywał się równolegle na czterech scenach - mówi Michał Zadara. Wyjaśnia, że widz mógł chodzić między nimi, ale ponieważ sceny odgrywane były równolegle, musiał coś tracić. Była też sala kinowa, gdzie widz mógł zobaczyć montaż tego, co odbywało się na scenach, ale musiał zdać się na montażystę, więc siłą rzeczy był manipulowany, bo wybór nie zależał od niego.
Jan Komasa kręci film "Miasto 44". Film jest opowiedziany z punktu widzenia trójki bohaterów, którzy przemierzają dzielnice powstańczej Warszawy. - To jest film o młodych ludziach - mówi odtwórczyni jednej z trzech głównych ról Anna Próchniak. Pierwsze fragmenty filmu zostały pokazane na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Dwa Brzegi i kino historyczne >>>

Premiera filmu została zaplanowana na 1 sierpnia 2014 roku. Odbędzie się na Stadionie Narodowym, a film obejrzy kilkanaście tysięcy osób. Filmem interesują się już zagraniczni dystrybutorzy, przede wszystkim niemieccy. Jan Komasa stworzył też film "Powstanie Warszawskie". To fabularny film, który powstał z fragmentów autentycznych fragmentów filmów dokumentujących Powstanie. Sceny zostały obrobione komputerowo i pokoloryzowane.

W audycji również zaproszenie na festiwal "Transatlantyk" w Poznaniu, na który przyjedzie Yoko Ono, i który rozpoczyna się w piątek, a także na Festiwal Szekspirowski, który rozpoczął się w czwartek. Nad Festiwalem Szekspirowskim patronat sprawuje radiowa Jedynka.
Audycję prowadziła Anna Stempniak.

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do wysłuchania relacji i audycji specjalnych.

(ag)