Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 03.08.2013

Festiwal Szekspirowski. "Tytus Andronikus" niczym przepowiednia dla Europy

Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu towarzyszy międzynarodowa konferencja "Języki władzy/Języki sztuki". Za punkt wyjścia do dyskusji służy uczestnikom "Tytus Andronikus", jedna z pierwszych sztuk Williama Szekspira.
William SzekspirWilliam SzekspirNational Portrait Gallery, London/Wikipedia
Posłuchaj
  • Prof. Tadeusz Sławek o sztuce "Tytus Andronikus" (Sobota z Radiową Jedynką)
  • Fabułę tragedii Williama Szekspira przybliża prof. Małgorzata Grzegorzewska (Kultura w radiowej Jedynce)
  • O swoich inscenizacjach historii Tytusa Andronikusa opowiadają: Wojtek Klemm i Mateusz Pakuła (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Ewolucja Andronikusa na przestrzeni czasów - prof. Jerzy Limon (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

W czterodniowej konferencji "Języki władzy/Języki sztuki" uczestniczą wybitni teatrolodzy, filozofowie, antropolodzy i publicyści. Wielu z nich, w tym prof. Tadeusz Sławek, jest zgodnych, że "Tytus Andronikus" to sztuka o kondycji dzisiejszej Europy.

- Europy, która najogólniej mówiąc straciła swoje silne metafizyczne podstawy. Co więcej straciła także język. Dała sobie wydrzeć język, tak jak wydarto go jednej z głównych bohaterek "Tytusa Andronikusa". Zamieniła ten język na języki związane z ekonomią, administracją, bankowością. Natomiast te języki, które mówiłyby o doświadczeniach źródłowych, które pozwalają fundować takie pojęcia, jak sprawiedliwość, braterstwo czy solidarność ludzka, jeżeli w ogóle jeszcze istnieją, to są w głębokim kryzysie albo są wycofane na bardzo dalekie zaplecze. Wydaje mi się, że ta sztuka jest właśnie o tym - mówi prof. Tadeusz Sławek.

Festiwal Szekspirowski. Jan Klata mierzy się z legendą "Tytusa Andronikusa" >>>

Konferencja "Języki władzy/Języki sztuki" odbywa się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i zakończy się w niedzielę 4 sierpnia. Natomiast cały 17. Festiwal Szekpirowski potrwa dwa dni dłużej, do wtorku 6 sierpnia.

Radiowa Jedynka jest patronem imprezy.

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

pg