Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 27.12.2013

Eksperci o polityce senioralnej: są programy aktywizacji, brak opieki zdrowotnej

- Polityka senioralna pokazuje, jaki jest wymiar ekonomiczny zdrowia. Dbanie o to, by człowiek był zdrowy, powoduje mniejsze koszty finansowe i społeczne - powiedział w Jedynce prof. Bolesław Samoliński.
Eksperci o polityce senioralnej: są programy aktywizacji, brak opieki zdrowotnejGlow Images/East News

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rząd przyjął założenia polityki senioralnej na lata 2014-2020 oraz program, którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50 roku życia.

- Olbrzymie przyspieszenie zainteresowaniem problemami seniorów, od około 1,5 roku, to fantastyczne wydarzenie. Wcześniej w ogóle nie mieliśmy polityki senioralnej - powiedział prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy MPiPS. Podkreślił, że za wydłużeniem życia w Polsce nie idzie poprawa jego jakości. Należy więc aktywizować osoby starsze, a dofinansowanie tej płaszczyzny opłaca się zarówno długiej, jak i krótkoterminowej perspektywie.

Goście magazynu "Z kraju i ze świata" dodali, że potrzebne są jeszcze działania na rzecz zdrowia osób w podeszłym wieku. - Dobry stan zdrowia jest bazą, która pozwala na kontynuowanie pracy zawodowej, działalność społeczną. A patrząc na statystyki jesteśmy na szarym końcu po względem liczby lekarzy geriatrów - wyjaśniła Dominika Podkańska, ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Prof. Samoliński przytoczył podstawowe statystyki, które wymuszają poprawę opieki zdrowotnej osób starszych. - 60 proc. wydatków z NFZ idzie na seniorów. Jest ich 5 milionów i optymalizacja wydawania środków wiąże się z koniecznością stworzenia systemu, który pozwalałby na zintegrowany nadzór nad zdrowiem osób nad wiekiem senioralnym - powiedział.

Z czego wynika częste występowanie cech depresji wśród seniorów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(asz)