Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 22.11.2013

Jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Jak sobie z tym radzić?

Każdego roku na świecie przybywa milion osób w wieku ponad 60 lat. Problem ze starzeniem się społeczeństwa staje się palący także nad Wisłą.
Jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Jak sobie z tym radzić?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Anna Jakrzewska-Sawińska i prof. Zbigniew Woźniak o problemach polskiej geriatrii (Jedynka/Wieczór odkrywców, 19.11.2013)
Czytaj także

W Poznaniu trwa międzynarodowa konferencja o starzeniu się i starości "Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii". Gośćmi audycji byli jej organizatorzy: dr Anna Jakrzewska-Sawińska - lekarz, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" i prof. Zbigniew Woźniak, socjolog z UAM w Poznaniu.

Skąd pomysł na konferencję o starości? - Od 15 lat zajmuję się starymi ludźmi i uważam, że polska geriatria jest w bardzo złej kondycji - mówi dr Jakrzewska-Sawińska. - Trzeba uporządkować sprawy w polskiej geriatrii. Mamy ponad 5 mln ludzi starych, a już wkrótce ich liczba wzrośnie do 8 milionów. Musimy tak zorganizować opiekę nad starszym, żeby byli jak najdłużej sprawni.

- Mówi się o globalizacji procesu starzenia. Od 1995 roku co miesiąc przybywa milion osób na świecie, które kończą 60 lat - dodaje prof. Woźniak. - Kraje wysoko rozwinięte dopisały do średniej długości życia około 20 lat, co jest wyzwaniem dla systemu emerytalnego. Ja jednak nie jestem aż takim pesymistą. Przed nami czas eksperymentów. Takiej struktury demograficznej jeszcze nie mieliśmy. Niestety, nie jesteśmy przygotowani instytucjonalnie do opieki nad starszymi - mówi.

Więcej informacji w audycji.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)