Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 13.01.2014

Onkolodzy chcą zmian: co roku można uratować całe miasteczko

W onkologii czas jest najważniejszy. Dlatego nie można się godzić na limity NFZ – mówił w Jedynce prof. Jacek Jassem. Onkolodzy przygotowali program zmian i liczą na pozytywną odpowiedź rządu.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Polskie Towarzystwo Onkologiczne napisało list otwarty do premiera, prezydenta i ministra. Postuluje w nim m.in. zniesienie limitów Narodowego Funduszu Zdrowia w leczeniu nowotworów.

Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego stwierdził w magazynie "Z kraju i ze świata", że nie można się godzić na limity NFZ w leczeniu raka. - Oznaczają one, że odkładamy diagnozę i leczenie. W onkologii to jest niemożliwe. Tu czas jest najważniejszy. W odróżnieniu od innych chorób, które nie mają tak progresywnego charakteru, nowotwór nie czeka – mówił lekarz.

Prezes PTO podkreślił, że Polska jest w grupie siedmiu państw w Europie, które wydają najmniej na walkę z nowotworami. Obecnie nakłady wynoszą około 37 euro na obywatela. W krajach bogatszych to kilkakrotnie więcej, przy czym znacząco wyprzedzają nas nawet Czechy i Słowacja. Prof. Jacek Jassem mówił, że środki należały zwiększyć, a także lepiej je wydatkować.

Onkolog apelował o to, by nowotwory można było leczyć na pierwszych etapach zaawansowania choroby, bo jest to po pierwsze znacznie skuteczniejsze, po drugie kilkadziesiąt razy tańsze niż w późniejszym stadium. Lekarz przyznał, że istotnym problemem do rozwiązania są kolejki do specjalistów, w tym onkologów.

W poniedziałek 13 stycznia o 16.00 w resorcie zdrowia odbędzie się spotkanie dotyczące zmian w leczeniu raka. Czego oczekuje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego po rozmowie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem? Gość Jedynki ma nadzieję, że po kilku miesiącach pacjenci będą mogli odczuć zmianę, a po kilku latach problem może być rozwiązany.  Zaznacza, że PTO nie wysuwa jedynie żądań finansowych, ale proponuje również rozwiązania..

Prof. Jassem zaznaczył, że w  Polsce z powodu nowotworów umiera 90 tysięcy ludzi rocznie, a wyniki leczenia onkologicznego są o 10 procent gorsze niż w Europie. - Pokazuje to ilu ludzi można byłoby uratować. To nie bariera biologiczna czy możliwości leczenia, a związana z gorszym finansowaniem i organizacją. Na to się nie można godzić. Już dziś można by uratować populację wielkości sporego miasteczka – podkreślił onkolog.

W liście otwartym onkologów napisano, że w Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 procent z powodu wypadków, a aż 25 procent z powodu nowotworów.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zapowiada, że do końca marca będzie opracowana Strategia dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan". Pracuje nad nią grono ponad stu ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego, ekonomii, organizacji specjalistów i pacjentów. Podobne strategie przyjęto ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i 13 lat temu - we Francji. Skutkiem była spektakularna poprawa wyników leczenia nowotworów.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

Jedynka/IAR/agkm

>>>Zapis całej rozmowy