Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 21.01.2014

Minister kultury: mamy problem z ustawą medialną

- Ustawa medialna nie trafiła do Sejmu. Pojawiły się problemy natury technicznej i politycznej - wyjaśniał w Jedynce Bogdan Zdrojewski.
Bogdan Zdrojewski w studiu radiowej JedynkiBogdan Zdrojewski w studiu radiowej JedynkiW. Kusiński/PR

Minister kultury ocenił też, że są kłopoty z właściwą realizacją misji publicznej.

Bogdan Zdrojewski otwarcie przyznaje, że jego największą porażką w ubiegłym roku był brak ustawy medialnej. Tymczasem pół roku temu minister zapowiadał w Polskim Radiu, że zakończono prace nad założeniami i we wrześniu miał być wybrany jeden z wariantów. Według tych planów, abonament ma być zastąpiony przez opłatę audiowizualną.

Gość "Sygnałów dnia" wyjaśniał, że nie chodziło o projekt ani nawet założenia ustawy medialnej, ale o projekt założeń. Minister stwierdził, że wprawdzie ten ostatni był zakończony, ale nie wszystkie elementy składające się na projekt zostały zaakceptowane czy zweryfikowane. Jak dodał, jest problem z przypisaniem zobowiązania (czyli opłaty audiowizualnej, red.) do konkretnego adresu lub urządzenia. Nie znaleziono na razie rozwiązania. Oprócz tego minister czeka wciąż na zgodę polityczną w sprawie swojego projektu, na konsensus co do finansowania radia i telewizji publicznych. Poinformował marszałek Ewę Kopacz o etapie prac, ale to nie oznacza, że projekt założeń trafia do procesu legislacyjnego. – Zależy mi na tym, aby stało się to jak najszybciej – zastrzegł Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury ocenił, że wartość misji publicznej to około miliarda złotych. Pozostała część potrzeb może być jego zdaniem finansowana z innych środków, na przykład z reklam. Minister kultury zaznaczył, że z tym przesadzić nie można i ograniczenia dotyczące reklam powinny być powiększane, choć w oparciu o realne wyliczenia.

Bogdan Zdrojewski stwierdził, że media publiczne powinny podnosić poziom publicznej debaty i treści medialnych. - Nie ulega wątpliwości, że telewizja publiczna zawodzi, jeśli chodzi o realizację misji publicznej. Przeciwnicy opłat audiowizualnych mówią, że nie chcą oglądać tej telewizji - powiedział minister kultury. - Z misją (publiczną) mamy kłopot - stwierdził. Chciałby, aby środki z zebranych w przyszłości opłat audiowizualnych były dzielone z uwzględnieniem kryterium jakości.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

agkm/asz