Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 26.01.2014

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. "Wpisy internautów mogą przerazić"

- Ogrom negatywnych emocji wobec Żydów w polskojęzycznych wpisach internautów jest widoczny, bardzo nieprzyjemny i bolesny - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Krajewski, działacz społeczności żydowskiej w Polsce.
Stanisław KrajewskiStanisław KrajewskiJacek Konecki/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Stanisław Krajewski o obchodach 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce, o pobycie członków Knesetu w Oświęcimiu (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Choć polskie postawy są zróżnicowane i wiele z nich jest pozytywnych, to właśnie treści internetowe są najłatwiej dostępne dla osób z zagranicy. - Łatwość, z jaką w internecie pojawia się antysemicki bluzg, jest bardzo przykra - powiedział Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dodał, że antysemickie treści w internecie pojawiają się nie tylko dziś z okazji 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ale przy wielu innych okolicznościach i tematach.

Jak co roku byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w rocznicę wyzwolenia obozu. Po raz pierwszy uroczystość odbędzie się z udziałem tak licznej delegacji izraelskiego Knesetu.

II wojna światowa - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

- To miejsce jest symbolem znanym na całym świecie i jednoznacznie kojarzonym jako miejsce zagłady Żydów w czasie II wojny światowej . Bardzo naturalne jest, by przy takiej okazji pamiętać o Zagładzie i snuć rozważania jak nie dopuścić do tego typu wydarzeń w przyszłości - powiedział Krajewski.

Gość "Sygnałów dnia" dodał jednak, że w Polsce obóz w Oświęcimiu jest także symbolem męczeństwa Polaków. - W Polsce przez długi czas był rodzaj rywalizacji tych dwóch symboli. Tego typu spotkanie jest może jednym z kroków w procesie dochodzenia do tego, że te dwa symbole nie muszą ze sobą rywalizować. Choć nie powinniśmy liczyć, że w świecie zaczną traktować ten obóz jako symbol polskiego męczeństwa - wyjaśnił członek rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jak Stanisław Krajewski ocenia działalność Muzeum Historii Żydów Polskich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Krajewskim oraz fragmerntu rozmowy Jarosława Kociszewskiego z ambasadorem Izraela w Polsce Zvi Rav-Nerem. Cała rozmowa już o godz. 18.15 w magazynie "Więcej świata" .

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. 27 stycznia - w dniu jego wyzwolenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

>>>Zapis całej rozmowy
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)