Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.04.2014

POChP - ta choroba będzie zabijać coraz więcej ludzi

Zaledwie co dwudziesty Polak wie, co to jest POChP. A ta choroba jest na czwartym miejscu w Polsce i na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów.
Prof. Andrzej FalProf. Andrzej FalWojciech Kusiński/PR

POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. - Jest przypadłością, która staje się jednym z największych problemów, jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne - mówi profesor Andrzej Fal, kierownik Klinik Chorób Wewnętrznych i Alergologii CSK MSW w Warszawie. Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że jeszcze niedawno większość chorych na POChP stanowili mężczyźni. To się jednak zmienia i coraz więcej kobiet cierpi na tę chorobę ponieważ coraz więcej kobiet pali papierosy.
Profesor obala przy tym mity. - To byłoby za proste, gdyby było tak, że ten co pali, to choruje - mówi lekarz. Okazuje się, że na POChP nie zapadają tylko palacze tytoniu. 15-20 procent pacjentów nigdy nie paliło papierosów. Spośród palaczy na POChP będzie chorowało 20-30 procent. Co oczywiście nie oznacza usprawiedliwienia dla tych, którzy palą. Bo im ktoś więcej i dłużej pali, tym większe jest ryzyko, że zachoruje.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc wykluwa się długo, nawet do 20 lat. Jest to zakłócenie przepływu powietrza w płucach. Zaburzenie dotyczy wydechu. - Pacjent nie może zrobić dobrego wydechu - wyjaśnia profesor w "Sygnałach dnia". Jest chorobą nieuleczalną i niewyleczalną. Nie można jej wyleczyć, ani odwrócić jej skutków, a prowadzi do inwalidztwa oddechowego i do śmierci.
W ocenie gościa radiowej Jedynki rozpoznanie choroby jest dość proste. Wykonuje się nieskomplikowane badanie spirometryczne. Trzeba mieć skierowanie, ale takie badanie robią też niektórzy lekarze pierwszego kontaktu. 
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag/tj)