Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 14.04.2014

Tajemnica pięknego uśmiechu. Jak właściwie dbać o zęby?

Czy należy używać szczotki elektrycznej, czy lepiej tradycyjnej? Jak często powinniśmy szczotkować zęby? Jaka pasta jest najlepsza? Te i inne wątpliwości związane z dbaniem o higienę jamy ustnej były tematem Jedynkowej "Debaty medycznej".
Tajemnica pięknego uśmiechu. Jak właściwie dbać o zęby?Glow Images/East News

Statystyki dotyczące higieny jamy ustnej Polaków są zatrważające. Prawie 4 mln osób nie myje zębów, 40 proc. rodaków boi się dentysty, a połowa Polaków po 65. roku życia nie ma zębów. 80 proc. dzieci w wieku poniżej 12 lat cierpi z powodu próchnicy, u nastolatków zaś liczba ta zwiększa się do 92 proc.
Dr Elżbieta Mioduszewska wyjaśnia, że na próchnicę wpływ mają trzy czynniki: bakterie, które są w jamie ustnej, podatna tkanka zębów, która jest słabo zmineralizowana i słodycze. - Wystarczy wyeliminować jeden z tych czynników, by nie było próchnicy. Nie do przecenienia w tym względzie jest prawidłowa higiena jamy ustnej, bo jeśli będziemy prawidłowo szczotkować zęby, usuwać bakterie i cukry, to wówczas uchronimy nasze zęby przed chorobą - mówi stomatolog.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Zdaniem dr Doroty Olczak-Kowalczyk główną przyczyną tak dużej intensywności zachorowań na próchnicę w Polsce jest niewłaściwe odżywianie. - Słodycze oraz wszystkie produkty skrobiowe, które jemy są potencjalnie próchnicotwórcze. Nie tylko cukierek, sok owocowy, który jest np. dosładzany, ale również bułka, zwłaszcza ta słodka i herbatniki, które są gorsze od cukierka - tłumaczy lekarz.
Dr Olczak-Kowalczyk przyznaje, że wracają do niej wciąż ci sami młodzi pacjenci, co świadczy o niestosowaniu się do zaleceń lekarza. - To bardzo deprymuje nas wszystkich, bo ile razy to dziecko może siedzieć na fotelu i cierpieć. Zawsze łączy się to ze stresem i jakimś bólem - dodaje lekarz.
Według stomatologów istotne w higienie jamy ustnej jest mycie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 2 minuty. W przypadku past, najlepiej stosować te z fluorem, gdyż chronią one zęby przed próchnicą. Lekarze podkreślają, że istotnym elementem są wizyty w gabinecie dentystycznym - najlepiej co pół roku.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Czy rodzice uczą właściwych nawyków higienicznych dzieci? Dlaczego do dentysty idziemy dopiero wtedy, gdy boli? Posłuchaj całej debaty!
"Debatę medyczną" poprowadziła Iwona Schymalla.
sm/asz