Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 02.05.2014

Biel orła, czerwień tarczy. Święto polskiej flagi

- Jeszcze w XIX wieku barwy polskiej flagi nie były do końca ustalone. Stało się to dopiero w czasie powstania listopadowego – opowiadał w Jedynce Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
Pomnik króla Zygmunta III Wazy przystrojony flagą narodową. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi RPPomnik króla Zygmunta III Wazy przystrojony flagą narodową. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi RPPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego o historii polskiej flagi narodowej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Jak dziś czcimy barwy państwowe - sprawdzał Kamil Szwarbuła (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W 1831 roku, podczas powstania listopadowego w Sejmie podjęto dyskusję nad ustaleniem znaku jednoczącego Polaków, przy czym chodziło głównie o kokardę narodową dla żołnierzy – mówił gość Jedynki. Proponowano różne jej kolory m.in. granatowy i karmazynowy, w nawiązaniu do polskich mundurów wojskowych. Ostatecznie zgodzono się na przyjęcie barw herbu – bieli orła i czerwieni tarczy.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>

Kustosz Muzeum Wojska Polskiego zaznaczył, że jeszcze w czasie powstania styczniowego w charakterze polskich barw pojawiały się różne zestawienia: biały, karmazynowy i granatowy, czerwień i biel w formie pasów pionowych, czy czerwień na górnym poziomym pasie, a biel na dolnym.

Jarosław Pych podkreślił, że dopiero na początku XX wieku zaczęto naciskać, by pas biały widniał nad czerwonym. Z zasad heraldyki wyniki, że kolor biały, jako dominujący, powinien być nad kolorem czerwonym.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm