Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.07.2014

Porozumienie Ruchów Miejskich idzie do wyborów samorządowych: będziemy alternatywą dla PO i PIS

- Miejmy nadzieję, że nie będzie trzeba głosować na mniejsze zło. Wierzymy też, że zorganizowana partia mieszkańców będzie działać jak opozycja wobec sprawujących władzę i wymuszać na nich lepsze rządzenie - powiedział w Jedynce Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw IgrzyskomJan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw IgrzyskomWojciech Kusiński/Polskie Radio

"Jesteśmy mieszkańcami polskich miast. Nasz jedyny interes to interes publiczny. Idziemy do wyborów samorządowych" - zadeklarowali na stronie Porozumienia Ruchów Miejskich jego założyciele. - Chcemy być lobby mieszkańców, by miasta rozwijały się w sposób zrównoważony. Mamy złe prawo, które trzeba zmieniać i jako Porozumienie Ruchów Miejskich chcemy zabierać głos również na poziomie ogólnokrajowym - dodał w radiowej Jedynce Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

PRM tworzą członkowie ruchów istniejących w sześciu miastach Polski: Warszawie (Miasto Jest Nasze), Poznaniu (Prawo do Miasta), Krakowie (Kraków Przeciw Igrzyskom), Gdańsku (Gdańsk Obywatelski), Toruniu (Czas Mieszkańców) i Płocku (Samorządni.pl).

Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw Igrzyskom dodał, że Porozumienie to projekt na najbliższe wybory samorządowe, ale także kolejne. - O Porozumieniu mówimy od niedzieli i zgłosiły się już 4 nowe miasta, więc liczymy na to, że koalicja jeszcze się rozrośnie. PRM będzie organizacją parasolową wobec inicjatyw rozczarowanych władzą samorządową. Myślę, że za cztery lata będziemy już głównym rozgrywającym na terenie samorządowym - wyjaśnił.

Goście "Sygnałów dnia" podkreślają, że samorządy "cierpią na upartyjnienie", wielokadencyjność prezydentów miast prowadzi do tworzenia "układów samorządowych". - PO i PiS głosują przeciw sobie, nie ma dyskusji o alternatywnych wizjach miasta. Konflikt z poziomu centralnego przenosi się na samorząd - dodał Leśniak, który zamierza kandydować na prezydenta Krakowa.

Czy ruchy miejskie są w stanie wypracować programy polityczne? Za pomocą jakich narzędzi organizacje mieszkańców będą prowadzić kampanię? Czy referenda lokalne mogą stać się narzędziem zmian w samorządach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

>>>Zapis całej rozmowy