Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 30.11.2014

Zamieszki w USA. "Ameryka nie dojrzała do tego, żeby poradzić sobie z rasizmem"

- Oczekiwania czarnoskórych mieszkańców Ameryki wzrosły wraz z wybraniem Baracka Obamy na prezydenta - mówi w radiowej Jedynce dziennikarka Dorota Warakomska.
Protesty w Ferguson miały szczególnie gwałtowny przebieg. Uczestnicy zamieszek niszczyli wozy policyjne i punkty usługowe w centrum miastaProtesty w Ferguson miały szczególnie gwałtowny przebieg. Uczestnicy zamieszek niszczyli wozy policyjne i punkty usługowe w centrum miastaPAP/EPA/LARRY W. SMITH
Posłuchaj
  • Dorota Warakomska i prof. Piotr Ostaszewski o zamieszkach na tle rasowym, do których dochodzi w USA (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Czytaj także

W Ferguson i kilku innych amerykańskich miastach doszło do protestów po decyzji ławy przysięgłych o niepostawieniu w stan oskarżenia białego policjanta, który w sierpniu zastrzelił czarnego nastolatka. Śmierć nastolatka lokalna społeczność uznała za przestępstwo na tle rasowym.

Tydzień temu 12-letni Tamir Rice zginął od kul policji na placu zabaw w Cleveland w USA. Śmierć czarnoskórego nastolatka na nowo wywołała dyskusję o rasizmie i prawach funkcjonariuszy.

ZAMIESZKI W FERGUSON - czytaj więcej >>>

Dorota Warakomska mówi, że wielu osobom wydawało się, że kiedy Barack Obama obejmował prezydenturę, nastąpi przełom i wyraźny sygnał, że problem rasowy w Stanach Zjednoczonych nie istnieje. - Osoby, które w ten sposób myślały, myślały zbyt optymistycznie - ocenia wieloletnia korespondentka TVP w USA.

- Ameryka dojrzała do tego, żeby mieć czarnoskórego prezydenta, ale nie dojrzała do tego żeby poradzić sobie z problemem rasizmu. Oczekiwania czarnoskórych mieszkańców Ameryki wzrosły wraz z wybraniem Baracka Obamy. Wydawało im się, że będą silniejsi, że będą silni jego siłą - podkreśla gość audycji "Tydzień kontra tydzień".

Dorota Warakomska zaznacza jednak, że "rasizm jest w umysłach, mentalności i głowach zarówno białych jak i czarnych". - Trzeba edukować, mówić, tłumaczyć i pokonywać stereotypy - dodaje.

Dziennikarka zaznacza także, że pewne amerykańskie uwarunkowania są na porządku dziennym. - To, że tam statystycznie rzecz biorąc częściej Afroamerykanie, czy osoby o czarnym kolorze skóry popełniają przestępstwa niż biali, to jest fakt. To, że dzieci mają dostęp do broni i, że nigdy nie wiadomo, czy to, co ktoś trzyma w dłoni, to jest prawdziwy pistolet, to też jest fakt - mówi Dorota Warakomska i dodaje, że amerykańscy policjanci są trenowani do szybkich reakcji i "niejednokrotnie te szybkie reakcje ratują im życie".

Amerykanista Piotr Ostaszewski także zwraca uwagę na problem łatwego dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych. - To, że policja wyjmuje broń to nie jest jedynie przypadek Michaela Browna, czy ostatnio zastrzelonego 12-letniego chłopca. Ponieważ każdy ma dostęp do broni, policja bardzo często sięga po ten argument siły - ocenia gość Jedynki.

Amerykanista podkreśla także, że zamieszki na tle rasowym są pokłosiem segregacji rasowej, która na południu Stanów Zjednoczonych była usankcjonowana prawnie. - Należy też pamiętać o tym, że Afroamerykanie są jedyną grupą, która przybyła do USA nie ze swojej woli, a konkretnie przybyła w stanie niewolnym -zaznacza Piotr Ostaszewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Niedziela z Jedynką

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Dorota Warakomska (była korespondentka TVP w USA) , prof. Piotr Ostaszewski (amerykanista)

Data emisji: 30.11.2014

Godzina emisji: 12.20

(kh)