Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 16.01.2015

Leszek Balcerowicz: górnictwo trzeba odpolitycznić

- W ostatnich latach odsuwano niezbędne zmiany w górnictwie - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce prof. Leszek Balcerowicz.
Pikieta pracowników KWK Sośnica-Makoszowy naprzeciwko Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podczas robocze spotkanie związkowców i przedstawicieli rządu w sprawie planu naprawczego dla Kompanii WęglowejPikieta pracowników KWK Sośnica-Makoszowy naprzeciwko Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podczas robocze spotkanie związkowców i przedstawicieli rządu w sprawie planu naprawczego dla Kompanii WęglowejPAP/Andrzej Grygiel

Sejm uchwalił w nocy nowelizację ustawy, która umożliwi realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie czterech najbardziej zadłużonych zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Leszek Balcerowicz oceniając program naprawczy mówi, że "z dwojga złego lepiej nie pakować miliardów w podtrzymywanie tych części górnictwa, gdzie się nie da wydobywać bez strat. Lepiej zacząć restrukturyzację". - Lepiej późno niż wcale - dodaje gość Jedynki.

- Ten przyjęty program naprawczy jest wstępem do zasadniczej reformy, ale on nie jest zasadniczą reformą, bo zasadnicza reforma w przedsiębiorstwach to jest odsunięcie od władzy polityków poprzez prywatyzację tegoż przedsiębiorstwa i mamy w Polsce mnóstwo takich przykładów, także w górnictwie - zaznacza ekonomista.

Profesor podkreśla, że przez siedem lat bardzo niewiele zrobiono, szczególnie w tej części górnictwa, która była państwowa. - Był nadzór państwowy czyli polityczny i uznano, że lepiej odkładać zmiany, czyli reformy niż je robić - zaznacza Leszek Balcerowicz i dodaje, że to, co z kolei udało się zrobić, nie zostało dokończone także z tego powodu, że zabrakło odpolitycznienia górnictwa, co należy, w jego opinii, zrobić teraz.

Leszek Balcerowicz sugeruje także żeby polityków "rozliczać z konkretów". - Jeżeli widzimy polityków, którzy zjeżdżają do kopalń i dołączają do tych protestujących to trzeba ich zapytać z czego pokryją straty - mówi Leszek Balcerowicz. - Bardzo dobrze żeby na przykład PiS przeznaczył część swoich milionów na podtrzymanie wydobycia, co zresztą nie starczyłoby, ale przynajmniej niech za słowami pójdą czyny - dodaje ekonomista.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Leszek Balcerowicz

Data emisji: 16.01

Godzina emisji: 12.20

kh, asz

>>>Zapis całej rozmowy