Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 14.11.2017

Na Wyspach króluje polityczny chaos. "Premier może odejść"

- Według jednej z gazet zabrakło ośmiu podpisów, by rozpocząć oficjalny proces odwoływania premier lub przynajmniej dyskusję w tej sprawi - mówił w Jedynce Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza BRITANNIA na Uniwersytecie Warszawskim). Nie jest też pewne, czy w grudniu zaczną się negocjacje o umowie handlowej z UE, która ma zatrzymać inwestycje na wyspach.
Posłuchaj
  • Problemy Londynu, plaga głodu w Jemenie, walka z propagandą Rosji (Jedynka/Więcej świata)

Coraz bardziej skomplikowana sytuacja na Wyspach – panuje tam obecnie polityczny chaos po brytyjsku, dotyczy to zarówno sprawy Brexitu, jak i sytuacji rządu.

Posłowie debatują obecnie nad ustawą o Brexicie. Zgłoszono setki poprawek. Zwłaszcza jedna z nich budzi wiele kontrowersji – rząd chce zapisu w ustawie, dotyczącego terminu wyjścia z UE. Partia Pracy grozi, że zagłosuje przeciwko poprawce. Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza BRITANNIA na Uniwersytecie Warszawskim) przypuszcza, że poprawka może upaść, a także zgodnie z groźbą Partii Pracy – może przepaść cała ustawa.

To nie koniec możliwych zawirowań. Według gościa Jedynki prawdopodobna jest zmiana premier. Jak zaznaczył, według gazety ”The Sunday Times” zabrakło ośmiu podpisów, by rozpocząć oficjalny proces odwoływania premier lub przynajmniej dyskusję w tej sprawie. Partia konserwatystów jest podzielona. Trochę lepiej w jego ocenie jest w Partii Pracy, gdzie Jeremy Corbyn wzmocnił swoją pozycję po przyspieszonych wyborach, jednak i tam są podziały.

Premier May będzie coraz trudniej – mówił gość Jedynki. Zaznaczył, że mamy do czynienia z blokadą w negocjacjach z Brukselą, a do czasu kluczowego szczytu w grudniu nie ma zaplanowanych rozmów. Ewentualnie mówi się o terminie 27 listopada – wtedy mogą zostać zorganizowane dodatkowe spotkania między negocjatorami, tak by w grudniu otworzyć dyskusję o umowie handlowej – dodał Krzysztof Winkler.

Michel Barnier, komisarz UE odpowiedzialny za Brexit, mówi o ultimatum dla Londynu. Chodzi o to, by do szczytu w grudniu ustalić szczegóły dotyczące wpłat Londynu do budżetu UE, granicy irlandzkiej i prawa obywateli UE. Wtedy będzie można zacząć rozmowy o umowie handlowej. Jednak wcale tak się nie musi stać. - Umowa ma zatrzymać odpływ firm, inwestycji z Wysp. Jeśli prace nad nią nie zaczną się w styczniu, to przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy po obu stronach kanału, mogą zacząć uruchamiać plany awaryjne  - zauważył ekspert.

A twardy Brexit oznaczałby, że Wielka Brytania stanie się w relacji do UE jak na przykład Chiny. Więcej w audycji.

W programie mowa była też o tym, iż UE nie znajduje pieniędzy na walkę z propagandą Rosji. Jak opowiadała Beata Płomecka, z niedawnego spotkania ministrów UE wynika, że Francja, Niemcy, Włochy nie chcą asygnowania dodatkowych środków na ten cel, nie chcą zaogniania relacji z Rosją. Można takie kraje znaleźć i w Europie Środkowej - to np. Węgry.

W programie zamieszczono również reportaż o wielkiej pladze głodu w Jemenie.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Krzysztof Winkler (BRITANNIA, Uniwersytet Warszawski), Beata Płomecka, dziennikarka Polskiego Radia

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 18.13

agkm/mg