Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.11.2019

Analityk OSW: Francja w interesie Rosji dąży do wypchnięcia USA z Europy

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z 7 listopada mówił o "śmierci klinicznej mózgu" NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Słowa te wywołały wiele kontrowersji w Europie, a prezydent Francji był za nie wielokrotnie krytykowany.

macron 1200.jpg
"Martwica mózgu" NATO. Poruszenie po wywiadzie Macrona

Czy w kwestiach obronności UE musi wykazać się większą samodzielnością i czy dyskusja o kondycji NATO przyspieszy prace nad budową unijnych sił zbrojnych?

Reakcja krajów bałtyckich na słowa francuskiego prezydenta

Na wystąpienie prezydenta Macrona zareagował wicepremier i szef MSW Estonii, który powiedział, że jego rząd razem z innymi krajami bałtyckimi przygotowuje plan B, na wypadek gdyby NATO nie wywiązało się z gwarancji bezpieczeństwa. Te słowa padły w wywiadzie dla fińskiej gazety.

- Kiedy informacje o jego wypowiedzi przedostały się do Estonii minister zaprzeczył i powiedział, że jakoby źle go zrozumiano. Zaprzeczył temu, że Estonia przygotowuje na wypadek rozpadu NATO jakiś plan B - mówi analityk OSW Justyna Gotkowska. Podkreśla, że państwa bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa i Estonia uważają NATO za główną organizację sojuszniczą, w ramach której będą prowadziły obronę zbiorową, ale zauważają niepokojące trendy w NATO. Gość Jedynki wyjaśnia, że kraje bałtyckie są zaniepokojone polityką Donalda Trumpa, ale z drugiej strony pozytywnie odbierają zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie.

Na czyją korzyść działa Francja?

Analityk zwraca uwagę, że słowa prezydenta Macrona można odebrać, jako wsparcie dla unijnych projektów bezpieczeństwa. Przypomina, że Polska, państwa bałtyckie, skandynawskie, Niemcy, czy Holandia uznają, że inwestowanie w ramach Unii w zdolności wojskowe powinny jednocześnie wzmacniać NATO. - Francuzi natomiast dążą do emancypacji od Stanów Zjednoczonych i utworzenia faktycznej europejskiej unii bezpieczeństwa i obrony, która w dłuższej perspektywie byłaby bytem samodzielnym - mówi Justyna Gotkowska.

Słowa o "śmierci klinicznej mózgu NATO" uważa za polityczną kampanię na rzecz większej samodzielności unijnej i wzmocnienie Unii Europejskiej, jako samodzielnego aktora, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności na scenie międzynarodowej. Wskazuje, że najbardziej francuski projekt wspiera Rosja, która nie należy do Unii, ani do NATO, ale jest zainteresowana projektami, które wypychają Stany Zjednoczone z Europy. A pomysły prezydenta Macrona do tego zmierzają. Władze w Paryżu nie widzą w Rosji zagrożenia, a wręcz przeciwnie, postrzegają Rosję jako strategicznego partnera dla przyszłej samodzielnej Unii Europejskiej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie,

- w Kijowie 6. rocznica protestów na Majdanie

- o pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Daniel Bunnskog (Międzynarodowy Czerwony Krzyż, koordynator ds. Pomocy humanitarnej Ukrainie)

Felietony: Kamil Zalewski, Piotr Buszko

Data emisji: 21.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.28

ag