Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 16.03.2020

Prof. Sebastian Płóciennik: gospodarka w kryzysie potrzebuje wydatków rządowych

Jakie działanie podejmie Unia Europejska w celu powstrzymania potencjalnego kryzysu gospodarczego w Europie? - Można spodziewać się sensownych decyzji i mocnych deklaracji politycznych w nadchodzących dniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • Unia Europejska, nowy rząd na Słowacji, koronawirus w Wielkiej Brytanii, wybory samorządowe we Francji (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na wtorek (17.03) wideokonferencję z udziałem europejskich liderów na temat koronawirusa. To już druga tego typu wideokonferencja. Jutrzejsze rozmowy będą dotyczyć m.in. potencjalnego kryzysu gospodarczego, jaki może wywołać przedłużająca się pandemia.

37 mld euro na walkę ze skutkami pandemii

Komisja Europejska zaproponowała stworzenie funduszu w wysokości 37 mld euro na łagodzenie negatywnych skutków gospodarczych pandemii. Z jakiego budżetu przekazano by środki na ten cel?

- Te pieniądze pochodzą przede wszystkim z koncentracji środków, które już wcześniej zostały uzgodnione w budżecie. Chodzi o przesunięcie wydatków, by można było szybciej wydać środki z funduszy strukturalnych. To jest pierwsze narzędzie, które jest w zasięgu Komisji Europejskiej - komentuje prof. Sebastian Płóciennik.

Zdaniem eksperta Jedynki nie będą to jednak wystarczające środki na poradzenie sobie ze skutkami kryzysu gospodarczego, ponieważ może być on dużo poważniejszy, niż wydawało się jeszcze miesiąc temu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ograniczenia w podróżowaniu po Europie. KE zaproponowała zamknięcie granic UE

Kryzys uderza z kilku stron

- Ten kryzys uderza w gospodarki europejskie z kilku stron. Przyjrzyjmy się chociażby gospodarce Niemiec, która dla nas jest chyba najważniejsza w Unii Europejskiej ze względu na powiązania handlowe. Niemcy będą cierpieć z tego powodu, że załamuje się popyt globalny w gospodarce światowej na ich towary. Sprzedawali za granicę, do Chin czy USA, bardzo dużo samochodów, maszyn i stamtąd też sprowadzali bardzo dużo towarów - zauważa prof. Sebastian Płóciennik.

Problemem będzie również załamanie sieci współpracy pomiędzy firmami. - Wyobraźmy sobie, że koncerny europejskie, które importują półprodukty z krajów takich jak Chiny czy Wietnam, w tej chwili nie mogą produkować, ponieważ nie mają tych półproduktów. Ten handel załamał się i to powoduje opóźnienia, a w dalszej konsekwencji także zwolnienia pracowników czy przestoje - słyszymy.

- Ostatnim problemem są już same rynki europejskie. Ludzie zaczynają chorować, nie ma ich w pracy, a na system opieki zdrowotnej trzeba wydawać ogromne pieniądze. To wszystko odbywa się w warunkach narastającej niepewności, co do tego, jak będzie wyglądała gospodarka europejska za miesiąc, dwa czy pół roku - tłumaczy gość Jedynki.

Co może zrobić Unia Europejska?

Pojawiają się doniesienia, że Unia Europejska może zdecydować się np. na złagodzenie reguł pomocy publicznej.

- To jest chyba najważniejszy punkt, który trzeba rozstrzygnąć już w tym tygodniu. Wszyscy obawiają się, że dojdzie do załamania rynków finansowych. Po giełdach już widać, że szok jest bardzo duży i w tej chwili podstawowym zagrożeniem jest wyprzedaż obligacji np. z Włoch, które są najmocniej uderzone przez koronawirus. Chodzi o to, żeby rynkom z całej strefy euro dać jasny sygnał: "będziemy bronić obligacji państw członkowskich" - komentuje prof. Sebastian Płóciennik.

Zdaniem eksperta Jedynki w nadchodzących dniach można spodziewać się sensownych decyzji i mocnych deklaracji politycznych.

Ponadto w audycji:

- Już w najbliższy weekend Słowacja powinna mieć nową Radę Ministrów. Zakończą się tym samym wieloletnie rządy socjaldemokratów z partii Smer-SD. W czasie dzisiejszego spotkania władz ustalono polityczny kalendarz na najbliższy tydzień. Koronawirus niemal go nie zmienił. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

- Brytyjski rząd zwróci się w najbliższych tygodniach do osób powyżej 70. roku życia, by poddały się izolacji, która może trwać nawet przez kilka miesięcy. Innymi z działań, które ma podjąć brytyjski rząd, jest zwiększenie liczby respiratorów oraz wykupienie przez publiczną służbę zdrowia miejsc w prywatnych szpitalach i klinikach. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mimo lawinowo rosnącej pandemii koronawirusa Francuzi poszli w niedzielę do urn wyborczych, by wybrać tysiące merów radnych. Jak i czy w ogóle głosowali Francuzi? O tym Katarzyna Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 17.27

DS