Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.04.2020

Prof. Tomasz Grosse: Unia tworzy fundusz odbudowy po epidemii COVID-19

Unia Europejska stworzy fundusz odbudowy, który ma pomóc w walce z kryzysem gospodarczym wynikającym z epidemii koronawirusa. Podczas nadzwyczajnego szczytu, przeprowadzonego w formie wideokonferencji, dotyczącego dalszych działań w związku z pandemią COVID-19 przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 miliardów euro.

Brak jednak zgody co do kształtu i sposobu finansowanie tego funduszu. Przywódcy zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie konkretnych propozycji. Przewodnicząca Komisji Ursula von den Leyen mówiła, że fundusz będzie duży liczony w bilionach, a nie miliardach euro.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, zauważa, że Fundusz Odbudowy będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi, czyli perspektywa budżetu Unii Europejskiej. Zwraca jednak uwagę, że jest dużo znaków zapytania. - W gruncie nie wiemy, jak wielki będzie to fundusz, czy państwa będą otrzymywały pożyczki, czy bezzwrotne granty - wylicza. Podkreśla, że są duże różnice między państwami północy i południa Europy. Nie wiadomo też, jak ten fundusz będzie finansowany.

Ponieważ państwa członkowskie nie zgodziły się na wiele aspektów, więc przewiduje, że czeka nas długa perspektywa, zanim się zgodzą. Dlatego niezbędne będzie spotkanie w Brukseli, gdzie zgoda, często jest wykuwana podczas spotkań dwustronnych. A takie trudno prowadzić podczas wideokonferencji.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse podkreśl, że z punktu widzenia Polski są dwa zagrożenia. Pieniądze na fundusz mogłyby zostać częściowo zabrane z Funduszu Spójności, a ponadto polityka spójności może być powiązana z praworządnością. To dla Polski byłby kłopot, a na ten warunek nalegają Niemcy.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili wraca na Ukrainę, ma być wicepremierem bez teki. Felieton Piotra Pogorzelskiego.
W tym tygodniu minął rok od wyboru Wołodymyra Zełenskiego na stanowisko prezydenta Ukrainy. Co udało mu się osiągnąć, a czego nie - rozmowa z Wojciechem Konończukiem z OSW.
Hiszpania planuje wznowienie rozgrywek piłkarskich. Czy to realne i jak to wygląda na świecie. Felieton Adriana Bąka.    

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z UW), Wojciech Konończuk (OSW)

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 17.31

ag