Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 26.11.2020

Budżet UE. Dr hab. Zajączkowski: można spodziewać się jeszcze bardziej ostrych wystąpień

Premierzy Polski i Węgier sprzeciwiają się przygotowanemu projektowi budżetu Wspólnoty i nie zamierzają rezygnować z użycia weta, jak mówią, dla dobra Unii Europejskiej. - Traktowałbym to jako taktykę negocjacyjną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Morawiecki i Orban, kontrowersyjna ustawa we Francji, wybory do Bundestagu (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Posłuchaj
18:51 PR1_MPLS 2020_11_26-17-32-36.mp3 Morawiecki i Orban, kontrowersyjna ustawa we Francji, wybory do Bundestagu (Jedynka/Więcej świata)

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban rozmawiali w Budapeszcie na temat budżetu Unii Europejskiej na najbliższe lata. Według premiera Mateusza Morawieckiego mechanizm praworządności w unijnym budżecie mógłby doprowadzić do rozczłonkowania, a nawet do rozpadu UE. Szef polskiego rządu powtórzył też argument, że to rozwiązanie byłoby niezgodne z traktatami europejskimi. - Ta możliwość użycia weta jest przez nas traktowana jako coś bardzo poważnego i najprawdopodobniej koniecznego, o ile nie zostanie zmienione to, co do tej pory zostało wypracowane - mówił Mateusz Morawiecki.

ziobro 1200 free.jpg
Ziobro: w sprawie zasady warunkowości stanowisko moje i premiera jest zbieżne

Węgierski premier zauważył, że w tej sprawie nie chodzi tylko o pieniądze, ale o zachowanie narodowych wartości krajów europejskich. Jego zdaniem duże państwa UE w czasie kryzysu próbują wpleść do budżetu ideologie.

2 tygodnie to dużo czasu

- Mamy w zasadzie jeszcze 2 tygodnie do szczytu, który odbędzie się 10-11 grudnia. W polityce to bardzo dużo czasu, więc powiedziałbym, że jest to takie bardzo ostre pozycjonowanie się. To jest też po prostu przedstawianie swojego stanowiska, ale na razie traktowałbym to jako taktykę negocjacyjną - komentuje stanowiska premierów Polski i Węgier dr hab. Kamil Zajączkowski.

Dr hab. Kamil Zajączkowski wyjaśnia, że Polska i Węgry obawiają się, że Komisja Europejska mogłaby użyć mechanizmu praworządności w kwestiach politycznych.

Chcą rozmyć mechanizm praworządności?

Ekspert Jedynki przyznaje, że spór jest bardzo duży, ale wydaje mu się, że "Orban i Morawiecki doskonale wiedzą, że ten mechanizm będzie funkcjonował w UE. Gra jest już nie o to, żeby go nie było, tylko żeby z perspektywy Viktora Orbana i z perspektywy Mateusza Morawieckiego ten mechanizm był jak najbardziej rozmyty i po drugie, żeby jak najwięcej ugrać na wewnętrzny użytek".

- Sądzę, że 10-11 grudnia nie dojdzie do przełomu. Jeżeli już dojdzie to bliżej Świąt albo będziemy mieli kilka nerwowych dni poświątecznych, jednakże mówiąc kolokwialnie, to będzie zamknięcie szefów państw w jednej dużej sali. Można spodziewać się w ciągu najbliższych dni jeszcze bardziej ostrych wystąpień z obu stron - twierdzi dr hab. Kamil Zajączkowski.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Rok więzienia i 45 tys. euro kary za rozpowszechnianie zdjęć uderzających w policjantów. Ustawa wzbudzająca kontrowersje we Francji, została przyjęta przez francuski parlament. Felieton Katarzyny Semaan.

- Rząd Niemiec postanowił, że wybory do Bundestagu odbędą się 26 września przyszłego roku. Co to oznacza dla tamtejszych partii? Rozmowa z Kamilem Frymarkiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

    ***

    Tytuł audycji: Więcej świata 

    Prowadził: Michał Żakowski

    Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)

    Data emisji: 26.11.2020

    Godzina emisji: 17.32

    DS